Popíšu to, čemu věřím (=to neznamená, že to musí být správně):
Existuje jedna 100% "správná" církev, zatímco ostatní jsou "doomed"?
Začnu tím, co vím o "nadpřirozeně" inspirovaném psaní => začnu Biblí.
O Bibli věřím, že všechna její slova byla nadpřirozeně vedená (inspirovaná) Bohem. Jenže co to znamená? V praxi to znamená to, že lidská řeč je OMEZENÁ (existují různé jazyky s omezenou slovní zásobou). Tzn. Bůh může "diktovat" pravdu (slovy), avšak každý z různých jazyků má omezenou slovní zásobu, a tak napsat 100%ní pravdu jedním jazykem není možné (a pravděpodobně ani kombinace všech jazyků dohromady by nedokázala popsat celou pravdu = lidská řeč celou pravdu neobsáhne). Proto ačkoliv Bůh "nadpřirozeně" ovlivnil veškerá slova Bible, tak VÝZNAM** Bible je pravdivý, nikoli každé slovo..
** (Ježíš samozřejmě vstal z mrtvých + ti ostatní pravděpodobně také, jelikož to mezi "mágy" byla/je vcelku běžná praxe, tak proč by to neměl umět Bůh.. => zase to
nemůžeme číst úplně "mimo mísu"..nesouhlasím s nějakými věcmi, které ve videu tvrdí, ale s "obecným principem" ano)
VSUVKA: Já si myslím, že Bible obsahuje několik významů ZÁROVEŇ (=jak "logický" význam, tak obrazný/symbolický význam).
Prvotní hřích by se také dal vnímat několika způsoby:
"V zahradě byly stromy.." (Vesmír je koule. Jednotlivé vesmíry se mezi sebou liší v detailech uspořádání konstruktivních zákonů vesmíru, přičemž všechny Vesmíry si jsou v základu podobné / fungují na podobných principech, např. obecně existují dvě pohlaví, přičemž 2 jedinci mužské+ženské energie se spolu rozmnožují-dělají potomky.. Tvar těla různých druhů bytostí se může nějak lišit u různých mimozemských druhů z jiných vesmírů, ale obecné principy fungování vesmírů bývají podobné. = Je to jako dívat se na různé druhy stromů..
Všechny druhy hmotných stromů zde na Zemi rostou na stejném principu/základu, ale rozvětvení/tvar stromů se může lišit). Dále se v Bibli často mluvilo o "poznáte je po ovoci.." => každý konstruktivní Vesmír vyzařuje PŘEBYTEK svojí jedinečné/individuální frekvence konstruktivní energie "ven" = produkuje "ovoce".. Už dávno píšu, že všechny Vesmíry byly stvořeny jako dobré, KROMĚ JEDNOHO=REPTILIÁNSKÉHO! (ten byl převrácený ve svých principech fungování) No a v "zahradě stromů" byl jenom jeden strom zakázaný "z něj jíst ovoce" = přijímat do sebe energetické vyzařování z (reptiliánského) "pervertovaného" vesmíru. V Bibli "had s nohama" = REPTILIÁN posedlý satanem lhal a nabídl zakázané OTRÁVENÉ (=vedoucí ke smrti) ovoce.. Takže i v tomto se Bible shoduje s mým samostatným (neovlivněným) poznáním (světa).
V praxi to znamená, že reptiliáni manipulují a lžou, a když Vám někdo posedlý satanem / s reptiliánskými geny "nabídne energii", nemáte ji přijímat. Ta energie je většinou ve formě "zmanipulovaných emocí", např. nějaký muž ženě lichotí, jak je krásná když je mladá atp. Ona se cítí dobře do té doby, než zjistí, že když přestane splňovat "podmínku" jeho chvály, on jí opustí a začne chválit jinou. Jinými slovy si INTERNALIZOVALA jeho myšlenkový konstrukt, dejme tomu "mládí a naivita jsou dobré věci, štíhlost a zdraví je dobré" (to je pravda, není na tom nic špatného), ale ta manipulace spočívá v tom, že "ruku v ruce" s tím jde "opak je špatný" => jakmile zestárne/přibere/onemocní/zvýší si inteligenci a prokoukne jakékoli manipulace, tak nejen, že s ní ten muž už nebude chtít být (a i kdyby se přetvařoval, tak se v tom vztahu už OBA nebudou cítit dobře, protože ta přetvářka jde vycítit), ale ONA SAMA se začne (ve své hlavě) odsuzovat, že by měla splňovat ten "standard", který od toho muže PŘEJALA (=přijala výměnou za dobré pocity po nějakou dobu JÍM "DAROVANÉ" vidění světa). Nějaký čas si užívala vztahu s ním a cítila se dobře, ale po čase ji opustil (např. si našel jinou-mladší), ale jí v psychice zbyl ten JEHO "rámec" vnímání světa (a to třeba i "nadlouho").. Určitě je dobré i normální chtít být zdravý/silný/neobézní atd., ale "falešné světlo" dává "pokřivené/pervertované/zmanipulované" vnímání (z mých pozorování: vždycky to zatím bylo tak, že se někdo snažil "vejít" a zůstat do té doby, než "influencer" svým "podřízeným"/obdivovatelům/followerům změní názor na ten JEHO, a pak odejde..jakmile svůj cíl splnil). Vždycky se jednalo o "nerovný vztah", že vy se máte podřídit jeho ideím, ale jeho nezajímají a/nebo nediskutuje o Vašich názorech. Jo, když by se (objektivně) probraly obě strany a hledala by se PRAVDA, tak to by bylo něco jiného..
Další možností výkladu prvotního hříchu by mohlo být, že Eden (spolu se stromem života) byl/je v jemnohmotné dimenzi, a hřích se týkal "přílišného zhmotnění světa" (či spíše odchod z Edenu bylo "vyhnání" z ráje vyšších dimenzí do 3D hmoty..). Protože spolu se stržením "závoje", když na obloze začaly létat UAP/světelné orby/plazmatické bytosti, se na obloze v jednu chvíli odhalil i "energetický strom", což jenom podporuje mojí teorii výše, že v jádru konstruktivních Vesmírů "vytéká energie" ve tvaru stromu/rozvětvené řeky z jednoho "kmene". Lidé, kteří se odpojili od Zdroje, fungují na principu FALEŠNÉHO MANIPULUJÍCÍHO SVĚTLA (=něco jako pyramida/letadlo), kdy kapitalistický systém (spolu s MLM) jen "odráží" (do hmotného společenského systému) tento jejich nehmotný energetický stav fungování..
(Navíc se v Bibli píše, že po vyhnání z vyšší dimenze do hmoty nešlo "jíst"/čerpat energii ze stromu života = z jemnohmotné dimenze TOHOTO vesmíru, protože tam lidé žijící ve hmotě "nedosáhnou"..ale i tak mají ŽENY možnost napojení na zdroj, zatímco u mužů to pokulhávalo a jakoby "potřebovali" manželku, která byla napojená na zdroj => a asi i proto muži páchají mnohem více fyzických trestných činů/znásilňují = odebírají energii svým obětem, protože muži toto spojení NA ČAS ztratili..JENŽE zhruba od roku 0, kdy začal platit Nový Zákon, mohou být i muži napojení na zdroj stejně jako ženy, a proto už NEMUSÍ být sadističtí!)
Dále existují rozpory v otázce, zda-li Bůh nadpřirozeně zachoval v běhu dějin veškerá sepsaná slova Bible a nebo se něco ztratilo v překladu / nějaké listy při přenášení vypadly apod.? => Já si myslím, že se něco mohlo zaměnit při překládání Bible + i nějaký list mohl např. vypadnout na zem a ztratit se.. Ano, Bůh je všemohoucí, takže by mohl ovlivnit realitu proti lidským omylům co se týče Bible, ale já osobně si nemyslím, že toto udělal (=že působil tímto způsobem).
Proto věřím v pravdivost (celého) významu sdělení Bible, avšak i dnes různé překlady obsahují "sem tam" odlišné věty / odlišně sestavené věty / různá slova, takže nevěřím na naprostou správnost všech zapsaných slov. Ale věřím, že Bůh VÝZNAM SDĚLENÍ v průběhu dějin (nadpřirozeně) ZACHOVAL.
Jelikož tedy Bible je pravdivá, ale dle mého názoru ne úplně každé slovo je zaručeně správně (byť Bůh na začátku slova "diktoval" a neovlivňoval POUZE myšlenky..=jakože myšlenky určitě inspiroval také + k tomu ještě i "diktoval" správný výběr slov) - tak se něco mohlo ztratit / zkreslit / zaměnit v překladu (ne hlavní význam sdělení, ale spíš nějaké drobnosti)
=> pokusila jsem se vyzkoumat, jestli podle mě existuje jedna 100% správná církev, nebo jak to je?
(Porovnávala jsem to však se svým pohledem na svět, takže tento článek berte s rezervou.)
Nenašla jsem žádnou církev, která by se 100% shodovala se vším, čemu věřím. Podle mě existuje kolem dejme tomu odhadem cca 5ti "správných" církví, které se s pravdou shodují nad 80-90%. (tzn. nějaká církev může být 99% pravdivá, další 98% pravdy, jiná 89% apod.) S mými názory se nejvíce shodují: Koptská pravoslavná církev (nejstarší na světě, založená v roce 42 AD) + Východní pravoslavná církev + možná i nějaké další Orientální Ortodoxní církve, pak trošku Three-Self Patriotic Movement (=komunistická církev, nyní pouze v Číně), Pentecostal (protestantství je většinou nic moc, ale jelikož dbají na svoje duchovní zážitky s Holy Spirit, tak ty by je teoreticky mohly navést..) a New Apostolic Church (opět, alespoň dají na duchovní zážitky), The Salvation Army (která je ale asi irl zkorumpovaná?) + Methodist Church (snad by ještě mohla projít). Víceméně tedy okolo 7-9 církví by mohlo (u mne) "projít", ostatní vnímám jako "doomed"..
To, že je nějaká církev "nesprávně" ale neznamená, že automaticky všichni její členové jdou do pekla..
(někde se mohou jen výjimky dostat do nebe, jinde by to mohla být "většina věřících" = což je cokoliv nad 50%)
"Funguje to" přibližně na tomto principu:
Věřím tomu, že když umírá starší (nevěřící) člověk (např. na nemoc) a v nemocnici se poblíž zrovna vyskytuje římskokatolický kněz (což je zrovna církev, které moc nevěřím..), tak když by kněz za umírajícím přišel, sdělil mu základ víry, vyzpovídal ho k odpuštění hříchů atd. - prostě když by umírající přijal víru od / působením této církve (přičemž o různých církvích ani nic neví), i tak by měl být "na poslední chvíli zachráněn". Samozřejmě bychom se mohli ptát, jestli uvěřil doopravdy + proč nepřijal víru dříve (zda-li měl tu možnost). Ale pokud skutečně přijal víru, kterou dříve buď neodmítal (protože se s náboženstvími nikdy předtím nesetkal) a nebo toho dřívějšího odmítání teď nově litoval, mělo by mu být odpuštěno, i když se k němu víra dostane přes římskokatolického kněze.
A lidé, kteří se přidali k nějaké církvi a měli možnost pátrat, která církev je nejvhodnější (ať už ze začátku přijetí víry nebo alespoň až pak přestoupit), ale neudělali to (buď vůbec nepátrali a nebo nekonali), tak to podle mě záleží na individuálních případech (PROČ kdo jak jednal, rozhodoval se apod).
Jelikož dle mého vidění světa není žádná církev 100% bez sebemenší chybky, tak musíme volit mezi malou chybkou v tomto vs. malou chybou v něčem jiném (a dle toho, co považujeme za důležitější, by se teoreticky dal vybrat jen jeden "vítěz" mezi církvemi - jenže já vidím na prvních místech pár církví, jak už jsem napsala to jsou ty ortodoxní, a pak dál za nimi by možná mohly ještě projít nějaké zbývající z mého seznamu, a to je vše - pokud jsem na něco nezapomněla). Takže mám "skupinku vítězů", když žádná není ve všem naprosto 100% bez chyby, byť se k tomu některé mohou blížit.
Nyní napíšu svoje názory k daným otázkám (=jak já vnímám svět, berte toto jako můj subjektivní článek).
How does one get saved?
Repent of your sins, believe in Jesus Christ's death and resurrection to save you, be baptized, and do good works for the rest of your life.
(=nejlepší odpověď z dostupných možností na výběr: logicky abyste zůstali zachráněni, děláte skutky na základě vaší víry po zbytek života - jinak by to bylo odpadnutí od víry - a to i přesto, že skutky neděláte z motivace, abyste byli zachráněni, nýbrž z vděčnosti+víry+milosti/"grace")
Who gets saved?
Anyone who chooses by his own free will to believe and accept God's gift of grace will be saved.
(Každý má svobodnou volbu během každodenního života, byť v "maličkostech". Kdo opakovaně volí zlo, stává se otrokem "sin" hříchu / NPC zla, takže si už pak nemůže a/nebo nechce zvolit to správné. Bůh vidí do lidí = vnímá "duchovně mrtvé" hříšníky, kterým kdyby odhalil pravdu / část pravdy / správný směr / nabídl spasení, určitě by ho odmítli. Proto si je jakoby ani "nevybere", ale nabídne to tomu, kdo je buď vnitřně připravený a/nebo by o to mohl mít zájem a/nebo daný člověk opakovaně volil dobro apod. Někdy má i velký hříšník dobrý vnitřek, takže hřeší kvůli společenskému tlaku a/nebo hlouposti a tak. Proto se někdy Bůh ukáže i některým lidem, kteří si opakovaně volili velké zlo, když ví, že vnitřně by spasení mohli chtít přijmout = neznamená to, že by byl někdo "vyvolený" / předurčený k záchraně, zatímco jiní ne. Bůh vybírá naprosto každého, že ho CHCE zachránit. A svobodná volba jednotlivých lidí existuje i určuje výsledek.)
Can one lose his salvation?
Yes, a Christian can lose his salvation by apostasy.
Who gets baptized and why?
Saved people and their infant children*** get baptized by as the first sacrament of Christian initiation, cleansing them of all sins.
(Ačkoliv jsem psala, že k záchraně je potřeba uvěřit, vyznat a litovat hříchy="repent", pokřtít se a po zbytek života vykazovat plody víry - tak to je celkový pohled na celý život.. Zachráněni jste "od momentu přijmutí spasení+repentance", ale když byste nepokračovali křtem - pokud k němu máte příležitost a např. nezemřete hned po uvěření, bylo by to něco jako "odpadnutí od víry", pokud byste křest nechtěli přijmout.. =samozřejmě vždy záleží i na konkrétních okolnostech a důvodech. To samé platí, pokud byste nikdy nevykonávali nějaké skutky dle vaší víry. Takže v okamžiku pokřtění už zachráněni jste, ale z celkového pohledu záchrany byl křest potřeba k tomu, abyste "zůstali" zachráněni => k celkové záchraně potřebujete vykonat obřad, když vám v tom nic velkého/závažného nebrání.
***Děti jsou automaticky "saved", protože když zemře nevinné/malé dítě, tak jde do nebe. Ale při křtu jsou jim i do budoucna odpuštěny všechny hříchy. V dospělosti však učiní rozhodnutí, zda ze svobodné vůle od víry "neodpadnou".)
How should baptism be done?
Baptism should be by triple immersion.
(Opět, pokud tomu nic nezabrání.. =Hlavně to musí být křest podle svaté trojice.
Aneb je lepší být pokřtěn "jedním ponořením / poléváním hlavy" nežli vůbec, ale zároveň je lepší jet daleko kvůli správnému křtu, než být pokřtěný u církve, ke které patřit nechcete, a pak přestupovat. Když se však pokřtíte daleko, nemůžete se účastnit běžných bohoslužeb dané církve, takže každý určuje své priority = svobodná volba charakteru. Vždycky existuje nějaké nejoptimálnější řešení, může se individuálně lišit. Např. je lepší se přestěhovat dle víry než dle platu. Když se však máte rozhodovat mezi rodinou=manžel/ka by přišel/a úplně o práci která ho/ji naplňuje vs. nejideálnější kostel 99% či lehce horší kostel 90% v dosahu, oba jsou ortodoxní, tak rodinné pouto může být upřednostněno, pokud jste oba stejného vyznání.)
When does one receive the Holy Spirit?
The Holy Spirit is received at the moment of salvation, but being filled with, or baptized in, the Holy Spirit happens later.
(=OBVYKLE TO TAKTO BÝVÁ, což ale neznamená, že vždycky/každému se to stane tímto způsobem - může to být např. i "přímo během křtu" nebo jiné nespecifické výjimky. Z pohledu daného člověka se jeho zkušenost jeví jako "jediná platná", ale nevěřící mučedník může "získat" Holy Spirit v nějakých výjimečných případech apod. To, že získáte Holy Spirit vás, např. postupně/stále víc nebo naopak "naráz", "obrací" na víru, takže by se dalo říct, že v okamžiku spasení jste přijali Holy Spirit, avšak než vás začne trvale naplňovat, tak to může být i později, třeba po modlitbách, čtení Bible, po čase žití "v souladu" s Holy Spirit. Někoho naplní trvale ihned a u někoho je to postupné.)
What is the human nature?
Human nature is intrinsically good but is wounded and incapable of choosing God in our fallen environment.
(Jelikož byl člověk stvořen k Božímu obrazu, tak musí být dobrý. Ale jak v mnoha případech vidíme, svobodná volba v kombinaci s "posednutím hříchem/vlivem démonů" někdy způsobí, že se člověk stal "duchovně mrtvým" NPC, a už si v takovém stavu sám není schopen vybrat dobro. I tak někdo může přijmout nabídnuté spasení=záchranu.)
Are we guilty of Adam's original sin?
No, "men will be punished for their own sins, and not for Adam's transgression."
(Jelikož věřím na svobodnou volbu, tak každý člověk se narodil do nějakého prostředí omezeného zlem = alespoň v něčem.. Takže někdo si třeba nemůže vybrat, jestli zhřeší určitým způsobem, protože ho k tomu někdo/něco/okolnosti nějak donutí. Ale může si vybírat v tom, v čem má svobodnou volbu = tam, kde mu nic moc nebrání. No a jeho svobodné volby mohou jeho svobodu dále rozšiřovat nebo zmenšovat.. Zároveň ale podle mě platí i to, že "ďábel/zlo se může zaměřit na toho, kdo je více svobodný/dobrý než na loutky, které už ovládá", a proto ani dobrý charakter nezaručuje plnou/rozšiřující se svobodu..ve výsledku ano, ale dočasně to může být i opačně.
Protože věřím na svobodnou volbu, tak si myslím, že člověk nese následky pouze za to, co mohl ovlivnit. Což ale neznamená, že "nevědomé" NPC, které spáchá zločin, není trestně odpovědné. Protože pokud někdo opakovaně volil např. bojové videohry a to až tak, že na tom začal být závislý, a pak si to "musel" vyzkoušet v reálném životě, tak MĚL ze začátku svobodnou volbu a "NPC" ovládané zlem se z něj stalo jako následek jeho volby.. To, o čem jsem psala, že člověk nenese následky je, když si někdo nemůže vybrat a zároveň to, že si nemůže vybrat, není způsobeno jeho minulými rozhodnutími. Což bývají hlavně děti takto omezené, že nemají na výběr odejít z nevhodného prostředí a zároveň za volby dospělých v jejich okolí nemohou. I některé děti si však mohou vybrat špatný charakter / zlo, např. šikanu jiných slabších dětí, bez vážného důvodu - a za to už by následky mohly být.)
Can Christians become sinless in this earthly life?
Christians can become perfect and must do so before receiving the Holy Spirit.
(Myslím si, že Holy Spirit může působit jen když někdo ZE SVÉ SVOBODNÉ VŮLE = tzn. tam, kde to může ovlivnit, nehřeší. Některé hříchy nemůže ovlivnit, takže z vnějšku to může vypadat, že hřeší, ale podle mě je perfektní pokud nehřeší v ničem, v čem má na výběr. Dám příklad: Někdo musí jít na nějaké místo, i když se mu nechce, kvůli nějakému minulému slibu ještě než se stal věřícím. Pak zjistil, že slibovat toto byla chyba a že tam nechce jít. Chce však splnit slib, jinak by se cítil ještě hůř, a tak tam jde, ale cítí se při tom špatně, takže "hřeší" špatnými myšlenkami/pocity, čemuž už nešlo zabránit. V Bibli se píše, že kdo cítí "lust" nebo "nenávist" ve svém srdci, je to jako by se s někým vyspal / spáchal vraždu irl. Kdo nemá OK vnitřek a/nebo vnější hříchy, které by mohl ovlivnit, nemůže v něm působit / nemůže přijmout Holy Spirit. Proto se objeví Holy Spirit na začátku a pak může ustat, ale jak se člověk v životě zlepšuje, postupně získá Holy Spirit trvaleji/trvale.)
Can one be baptized of behalf of someone who has died?
Yes, a living person can be a proxy for the dead to be baptized, who then can accept or reject it in the afterlife.
(Možná..)
What happens if a saved person dies without being perfect?
There is no purgatory, but Christians will continue in theosis after death.
(Každý, kdo žil ve větším hříchu, jde do karmického splácení, dokud to nesplatí. Křesťané se tomu však možná mohou vyhnout = grace, proto bych vybrala obecnou odpověď, že pokračují v theosis = to může znamenat, že po nějaký čas "splácejí" a poté se dostanou do užšího vztahu ALE TAKY TO MŮŽE ZNAMENAT, ŽE protože se nejedná o "očistec", nýbrž o "splácení následků", čemuž se však křesťané mohou teoreticky vyhnout = to záleží na Bohu. Proto tato odpověď správně vystihuje, že záleží na vztahu s Bohem a/nebo divinization apod, jak to bude.)
Did Mary ever sin?
Mary was prone to sin like anyone else, but no, through her own free will she still never did.
(Nevěřím na "dědičný hřích" a zároveň věřím na svobodnou volbu. Tedy že snad ze svojí svobodné volby = tam, kde to měla možnost ovlivnit a/nebo si vybrat, NEHŘEŠILA.)
+ kdyby někoho zajímalo, jak to bylo možné s otěhotněním, tak já věřím tomu, že byla panna (protože jsem od dětství věřila mimo jiné i na to, že je normálně možné, že ženy mohou otěhotnět samy - akorátže snad žádná žena by si nevybrala být svobodnou matkou, když je lepší mít manžela.. - v realitě se stává, že někdo z různých důvodů nemůže najít/mít partnera, takže občas nějaká žena touží po dítěti než aby žila single bez dítěte (že se jí to zdá lepší z její svobodné volby pro její život, aby se cítila lépe alespoň s dítětem, o které by s láskou pečovala a měla tak větší naplnění v životě); proč tedy takové ženy "musí" mít např. sex na jednu noc s cizincem, aby si toto přání splnily, namísto aby tedy otěhotněly samy? Protože ne každá žena ví, že to je možné.. A kdyby nějaké ženy toto věděly/tomuto věřily, i tak nemusí vědět JAK na to. Já bych si raději vybrala žít sama než mít dítě bez manžela, takže mě to nezajímá (jak to provést), ale vždy mi bylo jasné, že to (nějak) jde. Zároveň ne každá k této "schopnosti" může mít přístup, protože Bůh ví, že v budoucnosti potká svého muže, se kterým bude mít dítě/děti (a zároveň že by si vybrala mít dítě/děti až později s ním raději než dříve + ženy berou ohled na svého muže, kterému by třeba vadila žena s několika dětmi, které si zhmotnila sama ze sebe, když by se potkali, a mohl by jí kvůli tomu odmítnout.. ať už by to jeho rozhodnutí bylo oprávněné či sobecké, zabránilo by to jejich vztahu..). Takže Bůh ví, které vztahy by se mohly/měly uskutečnit (byť nechává lidem svobodnou vůli, jestli se do sebe zamilují / jestli o vztah budou mít zájem atd.), a proto se reálně nestává, že by ženy otěhotňovaly bez sexu s mužem.. Jestli byla povolena jen tato jedna vyjímka či se to může ještě někdy stát, nevím.
- Jelikož musíme vyloučit všechny možnosti, jak se to mohlo stát, tak já skutečně věřím tomu, že Maria neměla např. skryté DID, o kterém by nevěděla (=že by se s někým vyspala a pak na to zapomněla). => že v okamžiku otěhotnění byla i zůstala pannou (jestli pak po nějaké době měla sex ve svém manželství s Josefem, to nevím)
What spiritual gifts are available today?
All spiritual gifts are still available to believers.
What is the gift of tongues?
Speaking in tongues is sometimes unintelligible and sometimes foreign human languages.
(Určitě v tom jsou zahrnuty cizí lidské jazyky, a pravděpodobně i "andělské".)
What day of the week should Christians worship?
Christians worship on Sunday, although the Sabbath should be observed on Saturday.
(Ačkoli od ustanovení nové smlouvy křesťané nemusí dělat rituály starého zákona, desatero by dodržovat měli, a to ustanovuje sobotu dnem odpočinku.)
How does God's revelation come to us today?
There are many sources of God's revelation, although none can contradict the Bible.
(=including foremostly Sacred Tradition + of course Gods word the Bible)
How was the Bible written?
The Bible was written by men who had every word supernaturaly inspired by God.
Was the Bible written inerrantly?
The Bible is infallible, but not every word is without error.
(=jak jsem psala někde ze začátku článku, slovní zásoba je omezená, takže i nejlépe vybraná slova nemusí být "přesně")
How was the Bible preserved?
God has preserved the meanings of the Bible, but not every word.
Who can speak with God's authority today?
Nobody today can speak for God.
(Ale církevní hierarchie má právo/povinnost lidem radit = poskytovat duchovní pohled na věc / ukazovat směr správné cesty / nabídnout Bohem inspirované řešení přednesených problémů.)
When is divorce permissible?
Divorce is permissible for adultery, abuse, or abandonment.
May a Christian remarry while his former spouse is still alive?
Tady odpovím vlastními slovy: Nevinná strana rozvodu se může "remarry", zatímco "vinná" strana rozvodu sice pak také, ale až POté, co je nevinná strana OK. (A nejedná se pouze o problém nevěry, zahrnuje to i "abuse+abandonment".)
Takže jako první se "remarry" nevinná strana rozvodu a až potom může následovat viník jednoho či více daných problémů. Někdy by mohlo být složité určit viníka, ale Bůh ví vše, takže z tohoto pohledu pokud nebyli vinni oba, jeden z nich problém zavinil/způsobil/zapříčinil/začal.
When does a fetus become human?
Humanity begins at fertilization.
Is contraception permissible?
Ano, ale jen to co funguje před oplodněním + jen v oprávněných případech (=nikoli z důvodu "lust", ale z důvodu vzájemného souhlasu "love").
Are blood transfusions permissible?
Ano, ale vyhýbala bych se krvi od očkovaných.. (z důvodu ochrany fyzického zdraví)
Should Christians drink alcohol?
No, alcohol should be totally avoided aside from Eucharist.
(Pouze můj názor, protože alkohol nemám ráda.)
Should Christians fight in wars?
Yes, Christians can fight in just wars.
Whom does the Holy Spirit come from?
The Holy Spirit proceeds from the Father alone.
(Viděla jsem to ve vizi.)
"I had a vision about Holy Spirit came from the Father (before I knew religious theory), so I think its from the Father alone (Eastern Orthodoxy is right in this, because the energetic effect could be possibly from Jesus while originally it came from the Father).
I also believe that Holy Spirit brings wisdom, but its not rationality.. It is "experienced and feeled" kind of wisdom, which should be supported (not contradict..) with logic and rational thinking. As Jesus came from Father as "wisdom" (because Father possess wisdom), the Holy Spirit could gain it from Father as well.. But I see wisdom as (much) more than western way of thinking.
*When I think about it further, in my vision was wisdom in Holy Spirit somehow different than what Jesus posses = Jesus has the intellectual one (also, as well as other type), while Holy Spirit has different kind of "rational" + "experienced/feeled wisdom". But I believe when person with Holy Spirit has relationship with Jesus, His (=Jesus') wisdom will shine on him/her. Inside of Holy Spirit (alone) is wisdom too, but little different kind..
The way how Jesus vs. Holy Spirit was created or proceed from Father is different."
Do icons glorify God?
Yes, icons are holy and should be venerated.
(Dobrý pocit.)
Where does a Christian's soul go after death?
After death, souls are conscious in the realm of the dead, with the dead in Christ in proximity of God.
(Ne úplně všechny duše jsou po smrti vědomé, některé "spí" a probudí je až 2. příchod + soud. Ale ne všichni jsou "v bezvědomí" a nověji zemřelí, než v nějaké hlubší historii, se stále více řadí mezi "vědomě čekající".
..přičemž "dead in Christ are in proximity of God" vnímám ve smyslu něco jako "foretaste of Heaven" a ne že by stáli přímo vedle dědečka na obláčku + "realm of the dead" by se pro věřící mohlo podobat spíše "intermediate state"
=> takže vlastně odpověď výše je podobná/stejná jako "After death, souls sit conscious in an Intermediate State, with a foretaste of heaven for Christians".)
PS. Neodpověděla jsem na všechny otázky, protože něco je "jasné / jasně dané" (např. základní definice svaté trojice - všechno ostaní, co tam bylo na výběr, by byla hereze), zatímco něco jiného zas bylo "až moc složité téma", no a pak další otázky "nebyly (tak) důležité a/nebo (pro mě) zajímavé".
Teď porovnám v uvedených otázkách pár církví, abych si ujasnila rozdíly (+jestli má některá z nich všechny důležité věci správně a pokud ano, tak jestli existuje takových církví více?):
Otázky, které porovnávám (kurzívou = jak důležitá je tato otázka? od 1 do 6 ..6 je nejvíce;
zatímco hodnocení přibližné pravdivosti církví níže je od 0-10 ..10 bodů je nejlepší, tzn. úplné souznění s pravdou v dané otázce):
1./ How does one get saved? (5)
2./ Who gets saved? (6)
3./ Can one lose his salvation? (6)
4./ Who gets baptized and why? (4)
5./ How should baptism be done? (5)
6./ When does one receive the Holy Spirit? (6)
7./ What is the human nature? (6)
8./ Are we guilty of Adam's original sin? (6)
9./ Can Christians become sinless in this earthly life? (6)
10./ Can one be baptized of behalf of someone who has died? (1)
11./ What happens if a saved person dies without being perfect? (6)
12./ What spiritual gifts are available today? (5)
13./ How does God's revelation come to us today? (6) (bohužel nikdo tuto otázku asi plně nepochopil)
14./ How was the Bible written? Was the Bible written inerrantly? How was the Bible preserved? (6)
15./ Should Christians fight in wars? (3)
16./ Whom does the Holy Spirit come from? (3)
17./ Do icons glorify God? (5)
18./ Where does a Christian's soul go after death? (5)
Východní pravoslavná církev (mostly Russian)
1./ Salvation is a lifelong, synergistic process called theosis (becoming united with God), achieved through God's grace and human cooperation (synergism), involving faith, participation in sacraments (Baptism, Eucharist), prayer, scripture, good works (charity, obedience), repentance, and striving to become Christ-like, rather than a one-time event or a reward earned by works. (8 - toto je fakticky téměř naprosto správně, ale je to "ideál", přičemž pro "holou záchranu" toho stačí o trochu méně..o něco méně v kombinaci s dobrým charakterem či o trochu méně v kombinaci s nic moc charakterem či dejme tomu i tento ideál v kombinaci se špatným charakterem, který se bude díky dodržování zlepšovat)
2./ Everyone has free will to accept or reject God's grace, and salvation is a cooperative effort (synergy) between divine grace and human choice, not predestined for a select few; God offers salvation to all through Christ, but individuals must choose to respond to His call and co-work with Him, as God's grace is freely offered but never forced, rejecting strict predestination where God preordains who is saved and who isn't. (10)
3./ It's possible to lose salvation because salvation is seen as an ongoing, lifelong process of spiritual growth, not a one-time event or transaction, requiring continuous cooperation with God's grace through faith, works, and perseverance until death, where one can drift away through willful turning from God. (10)
4./ Everyone is baptized (infants, children, adults) as a fundamental entry into Christ's Church, receiving forgiveness of sins, the Holy Spirit, and new life, washing away the ancestral fallen state (not guilt of Adam's sin like Western theology) to become part of God's family (the "Ark of Salvation"), enabling spiritual growth and salvation through faith, repentance, and a lifelong journey within the Church community, not outside it. Those who are unsaved are those outside this Church, not necessarily unsaved individuals within it, as salvation is seen as happening in the Church, with God's mercy extending beyond, but the Church is the primary means. (7 kvůli přehnanému důrazu na církev, což není špatné, ale já osobně se domnívám, že i mimo církev mohou dobří lidé dosáhnout spasení, pokud se církvi vyloženě nevyhýbají.. Takže ano, církev je potřebná a kdo se jí vyhýbá, je to horší než když se někdo snaží ale více hřeší a je v církvi - ale i lidé, kteří nemají možnosti té nejlepší církve / církve obecně, přičemž na sobě pracují, podle mě mohou dosáhnout spasení, pokud uvěřili..zatímco tato církevní definice uvažuje tím způsobem, že by měli téměř smůlu..)
5./ Through threefold full immersion in water, performed by a priest in the name of the Holy Trinity (Father, Son, Holy Spirit). (10)
6./ One receives the Holy Spirit primarily through the Sacrament of Chrismation, which is given immediately after Baptism. (8 - já vnímám POCITOVÉ VSTOUPENÍ Holy Spirit za počátek vstupu, což se může/nemusí shodovat s obřadem, i když snad ve většině případů se to shodne = zjednodušená definice jen na většinu případů/ideální stav)
7./ Created by God in His Image and Likeness, meaning humans possess inherent dignity, reason, freedom, and a capacity for love and communion with God, but this nature became "fallen" after sin, inclining toward evil while retaining the potential for restoration through Christ. (8 - pro lidstvo jako celek obecně by se to takto dalo víceméně popsat, ale jednotlivec nezdědil hřích ani následky, nýbrž je do "padlého" stavu "donucen" destruktivními myšlenkovými viry/nátlakem společnosti, pravděpodobně v kombinaci s démonickým tlakem a/nebo lžemi..)
8./ We do not inherit personal guilt for Adam's sin; instead, we inherit the consequences, like mortality and a tendency to sin, known as ancestral sin, not "original sin" in the Western sense. (7 - člověk nezdědil ani následky, ale kvůli svému špatnému charakteru a/nebo nevědomému rozhodnutí a/nebo myšlenkovému viru a/nebo uvěření lži zažívá tyto následky téměř každý..aneb to, že si téměř každý svobodně volí zhřešit neznamená, že to je dědičné - každý má úplně stejnou svobodnou volbu což znamená, že se sklon hřešit nemůže dědit = nevěřím ani na "original sin" ani na "ancestral sin"..byť "original sin" je úplná hloupost, zatímco zdědění "alespoň něčeho" působí pravdivěji, tak je to maximálně ve smyslu "zdědění špatné společnosti =prostředí/environment" než "geny")
9./ Christians strive for holiness and can achieve a state of near-sinlessness or victory over sin through theosis (divinization) and synergy with God's grace, but achieving absolute, permanent sinlessness in this earthly life is generally seen as impossible for fallen humanity, with the Virgin Mary being the unique exception. (5 - nedošlo jim, že to byla sice vyjímka spíše jako příklad, čeho se dá dosáhnout => každý, kdo už hřešil, nemůže změnit minulost a být "celý život bez jediného hříchu", ale do budoucna toho stavu "od jistého okamžiku posledního zhřešení" může dosáhnout)
10./ No, the dead cannot be baptized. (3, protože nevíme, jestli bude zemřelý při vědomí a tím myslím včetně takového stavu, aby to byl schopen pochopit a přijmout = takže by to mohla být zbytečná snaha ve většině případů..)
11./ Saved person dying with imperfections faces an intermediate state where their soul experiences a foretaste of judgment, encountering "toll houses" (spiritual trials) and the consequences of unrepented minor sins, but prayers from the Church and loved ones can help ease their journey, though no true repentance happens after death; the ultimate hope is God's mercy until the final judgment. (8)
12./ Yes, the Eastern Orthodox Church believes all spiritual gifts (charismata) from 1 Corinthians 12, Romans 12, and Ephesians 4 are available today, including wisdom, knowledge, faith, healing, miracles, prophecy, discernment, tongues, interpretation, teaching, service, leadership, and mercy, given by the Holy Spirit for building up the Church, not for show, with love being the greatest gift. (9)
13./ God's revelation isn't just a historical event but a living reality, primarily through Jesus Christ (the ultimate Revelation), preserved in Sacred Scripture (the Bible) and Holy Tradition, expressed in the Church's worship (Liturgy, Creeds), and experienced personally through the Holy Spirit in the life of the faithful and the community. (7)
14./ (7)
15./ Yes, Christians can fight in just wars. (10)
16./ The Holy Spirit comes from the Father alone, as the sole origin, though He is sent by the Son in time (after the Resurrection) and rests upon Him eternally. (9)
17./ Icons do glorify God by serving as "windows into heaven," teaching the faith, and reminding believers of God's Incarnation in Jesus Christ, but they are venerated, not worshipped, with honor passing to the holy person depicted and ultimately to God, reinforcing the divine presence in the world and uniting the earthly and heavenly realms. (10)
18./ After death, the soul experiences a Particular Judgment around the 40th day, seeing a foretaste of Heaven or Hell (Paradise or Hades) and awaiting the final resurrection. The soul isn't in a fixed Heaven or Hell but a provisional state, and prayers for the dead are crucial as they might ease the soul's journey and help them find mercy at the General Judgment at Christ's Second Coming, where the final, eternal destiny is determined. (9)
Výsledek: 87.5% pravdivá => kolem 94% věřících by mohlo být spaseno
Koptská pravoslavná církev
1./ Salvation is a lifelong journey involving God's grace and human cooperation, initiated by faith in Christ, followed by Baptism, and sustained through the sacramental life (Confession, Eucharist, Chrismation), prayer, fasting, good works, and continuous repentance to live a transformed life united with God. (9 = až na jednu drobnost vše správně)
2./ Salvation involves both God's grace (predestination in the sense of foreknowledge) and human free will (synergy), where God offers salvation to all, but individuals must freely choose to respond through faith and good works, making salvation a cooperative process, not just God pre-deciding who gets saved. God predestined those He foreknew would have faith and do good works, maintaining human freedom. (9)
3./ Yes, according to Coptic Orthodox teaching, you can lose your salvation because it's a lifelong process of living in grace; it's a gift that can be forfeited by willfully rejecting God's grace through persistent sin and unrepentance, though Christ always seeks the lost and offers renewal through confession and sacraments. (9)
4./ Everyone is baptized because all are born with original sin, and baptism is essential for salvation, washing away sin and initiating new life in Christ, including infants who are baptized based on their believing parents' faith, while adults must profess faith first; it's a necessary step, not just a symbolic act, for entering the Kingdom of God, integrating one into the Body of Christ, and beginning the lifelong journey of salvation through God's grace and personal cooperation. (5)
5./ The full immersion of the person (often a naked infant) into sanctified water three times, using the Trinitarian formula ("in the name of the Father, and of the Son, and of the Holy Spirit"). (9)
6./ You receive the Holy Spirit primarily through the sacraments, specifically right after Baptism during the sacrament of Chrismation. (8)
7./ Human nature is defined by being created in God's image, a union of body and soul, endowed with free will to choose God or sin, and called to communion with Him, but it's also fallen and in need of salvation through Christ's one, united divine-human nature (Miaphysitism). (7)
8./ No, the Coptic Orthodox Church teaches that humanity does not inherit the personal guilt of Adam's sin, but rather the consequences, which is a corrupted, fallen human nature prone to sickness and death, like a transmitted illness, not a debt. (8 = tuto otázku mají všichni špatně, takže jí hodnotím s velkou rezervou a zde je něco na "like a transmitted illness", přičemž se ale jedná pouze o "PSYCHICKÝ VIRUS", který předávají rodiče svým dětem..)
9./ No, the Coptic Orthodox Church teaches that absolute sinlessness is impossible for humans in this earthly life, as Christ alone is sinless; however, Christians strive for holiness and spiritual perfection (theosis) through cooperation with God's grace, aiming to "sin less" and transform their fallen nature into a God-like state, with final perfection realized only in heaven. (4)
10./ Yes, the Coptic Orthodox Church practices proxy baptism for the dead, a unique tradition stemming from biblical interpretation (1 Corinthians 15:29) and ancient Christian history, allowing living relatives to be baptized on behalf of deceased Coptic family members who died without baptism. (8, protože pouze pro příbuzné..)
11./ Salvation is a lifelong process of sanctification (theosis), not a one-time event; a genuinely saved person, marked by faith in Christ, strives for perfection but won't achieve it fully on Earth, and while there's no purgatory for purification after death, their journey continues with God's grace. (7)
12./ All spiritual gifts mentioned in the Bible (like wisdom, knowledge, faith, healing, miracles, prophecy, discernment, tongues, interpretation) are believed to be available today, but emphasis is placed on love and the fruits of the Spirit (peace, joy, patience, etc.). (10)
13./ God's revelation comes today primarily through Holy Scripture, Sacred Tradition, the work of the Holy Spirit, the Divine Liturgy and Sacraments, and the Church community itself, all pointing to Jesus Christ as the ultimate revelation, continuing the faith "handed once to the saints". (8)
14./ (7)
15./ Yes, Christians can fight in just wars. (10)
16./ The Holy Spirit proceeds eternally from God the Father, who is the sole source (origin) of the Godhead, with the Son eternally begotten by the Father, and the Spirit eternally proceeding from the Father, both sharing the same divine essence and being equal in the Holy Trinity. (9)
17./ Yes, Coptic Orthodox icons glorify God by serving as "windows to heaven," visually teaching faith, and reminding believers of Christ, the Saints, and biblical events, acting as aids to prayer and contemplation, not as objects of worship themselves. The veneration (showing respect) is directed to the person depicted (Christ, Mary, saints), not the paint and wood, affirming the incarnation of Jesus as the visible image of the invisible God. (10)
18./ The soul experiences an "intermediate state," visiting a foretaste of Heaven and Hell for the first 40 days, undergoing a particular judgment, and then awaiting the final resurrection and General Judgment at Christ's Second Coming. (9)
Výsledek: 85% pravdivá => kolem 93% věřících by mohlo být spaseno
další Orientální Ortodoxní církve (mainly Ethiopian Orthodox Church)
1./ Salvation is a lifelong journey of Theosis (becoming like God) through God's grace and our synergistic cooperation (faith + works), initiated by Baptism, nurtured through the sacraments (like Confession, Communion, Anointing), prayer, repentance, and good deeds, culminating in union with Christ and participation in His divine life, not just escaping punishment. (6, protože nevím, co si představit pod pojmem "union with Christ")
2./ Synergy - meaning salvation is a cooperative effort: God offers grace, but humans must freely choose to accept and work with it through faith, repentance, and good works, rejecting Calvinistic predestination where God predetermines who is saved. (9)
3./ One can fall away from God by turning away from the faith and abandoning the struggle for holiness, though God's mercy is vast and repentance always possible, emphasizing perseverance and participation in the Church's life to remain in communion with God. (9)
4./ Everyone gets baptized because it's essential for salvation, washing away Original Sin and granting rebirth into God's family, with infants baptized around 40/80 days old (men/women) based on faith of parents/godparents, while adults undergo instruction first, all to enter God's Kingdom and receive grace, fulfilling Jesus' command and Apostolic tradition. (5)
5./ Full immersion in water three times, symbolizing rebirth, and is performed by a priest or bishop after renouncing Satan. (8)
6./ Primarily through the Sacraments, specifically at Holy Baptism. (7)
7./ Created in God's image, possessing free will, but fallen into mortality and sin through Adam's misuse of freedom, not inherited guilt. Humanity's goal is restoration (healing) through Christ, who united perfect divinity and humanity in one "Tewahedo" (unified) nature, enabling people to choose virtue and attain God's likeness through grace. (6)
8./ Humanity inherits the consequences (like death and a tendency towards sin) of Adam's sin, but not personal guilt; each person is responsible for their own sins, with the focus being on spiritual healing through Christ. (9 - here I like "each person is responsible for their own sins")
9./ Becoming completely sinless (without any tendency or possibility of sinning) in this life is generally not considered achievable for humans due to our fallen nature, but the goal is perfection (theosis/divinization) through Christ, meaning a transformation towards sinlessness by the power of the Holy Spirit, moving from sinning to sinning less, and growing in holiness, with the Virgin Mary being the unique exception who lived a sinless life. (5 - nedošlo jim, že to byla sice vyjímka spíše jako příklad, čeho se dá dosáhnout)
10./ No, the dead cannot be baptized. (3, protože nevíme, jestli bude zemřelý při vědomí a tím myslím včetně takového stavu, aby to byl schopen pochopit a přijmout = takže by to mohla být zbytečná snaha ve většině případů..)
11./ Salvation is a lifelong journey with God's grace, not perfection; a saved person dying with sins faces God's mercy, not automatic condemnation, as prayers for the dead are offered to help their soul journey, awaiting the final judgment, with the ultimate hope being God's unfathomable love and justice, even if one falls short, as long as they had true faith and struggled towards Him. (6)
12./ All spiritual gifts are still available to believers. (8)
13./ God's revelation comes through the Holy Scriptures (Bible), Sacred Tradition, the guidance of the Holy Spirit, the Church Fathers, the liturgy, saints, and creation, with Jesus Christ being the ultimate, personal revelation of God, understood through the Tewahedo belief in His one unified divine-human nature (Miaphysitism). (9)
14./ (8)
15./ Yes, Christians can fight in just wars. (10)
16./ The Holy Spirit proceeds from the Father alone, just as the Son is begotten from the Father, maintaining the Father as the sole source of the Godhead. (9)
17./ Yes, icons are holy and should be venerated. (10)
18./ A Christian's soul after death experiences a particular judgment, experiencing a foretaste of heaven (communion with God) or hell (separation from God) for 40 days, during which prayers help, before awaiting the Final Judgment at Christ's Second Coming, when all are resurrected with bodies, and the ultimate eternal state is finalized. (9)
Výsledek: 81% pravdivá => kolem 91% věřících by mohlo být spaseno
Pentecostal
1./ Transformative process starting with faith in Jesus, leading to repentance, water baptism in Jesus' name, and receiving the Holy Spirit, often evidenced by speaking in tongues. (3 - water baptism should be in "Father, Son, Holy Spirit")
2./ Emphasizing that God offers salvation to all, but individuals must respond to the Holy Spirit's drawing through faith and choice, blending God's sovereign call with human decision. (8 - docela špatně popsáno, ale s dobrým záměrem)
3./ A person can lose their salvation through deliberate, unrepentant sin or apostasy (turning away from Christ). (7 - špatně popsáno)
4./ Most believe saved people get baptized as a public demonstration of their new lives. (4)
5./ Full immersion in water, usually in Jesus' name (though some use the Trinitarian formula). (3)
6./ Believers typically receive the Holy Spirit in two distinct experiences: first, at salvation (new birth) for regeneration, and second, in a separate, subsequent event called the "Baptism in the Holy Spirit". (9)
7./ Total depravity: Human nature is corrupt, naturally inclined to evil, and incapable of choosing God on his own. (0)
8./ Yes, humanity is considered guilty of Adam's original sin, inheriting both a sinful nature (corruption) and imputed guilt from his fall, making all people spiritually dead and in need of Jesus' salvation. (1)
9./ Holiness Pentecostals believe that Christians can become perfect and must do so before receiving the Holy Spirit. Other branches of Pentecostalism reject Christian perfection. (7)
10./ No, the dead cannot be baptized. (3, protože nevíme, jestli bude zemřelý při vědomí a tím myslím včetně takového stavu, aby to byl schopen pochopit a přijmout = takže by to mohla být zbytečná snaha ve většině případů..)
11./ A "saved" person who dies without achieving perfection isn't necessarily doomed; salvation is through faith in Jesus, but ongoing sanctification (becoming more like Christ) through the Holy Spirit is crucial, and wilful, unrepentant sin can lead to losing salvation, meaning a believer must persevere in faith and holiness to reach heaven, but God's grace covers imperfections if the heart remains true. (5)
12./ All spiritual gifts are still available to believers. (8)
13./ Prima scriptura: There are many sources of God's revelation, although none can contradict the Bible. (8)
14./ (7)
15./ Yes, Christians can fight in just wars. (10)
16./ No established doctrine. (5)
17./ For Pentecostals, icons are generally viewed with caution as they can easily lead to idolatry, which the Bible strictly forbids; while some might see them as art or a connection to saints, most emphasize worshipping God "in spirit and in truth" without physical intermediaries. (4)
18./ For Pentecostals, a Christian's soul goes to either Paradise (Heaven) or a place of suffering (Hell/Spirit Prison) immediately after death, depending on their acceptance of Jesus Christ for salvation, awaiting a future bodily resurrection and final judgment, with most believing righteous souls go to be with the Lord, while the unrighteous face eternal separation from God. (2 - protože vybrali nesprávnou odpověď "Christians immediately go to heaven when they die.", což je úplně špatně..že se každý křesťan automaticky ihned objeví trvale v nebi a ani nepozná rozdíl druhého příchodu = kde je předběžný a celkový soud? => 0 bodů; ale slovní popis mají poměrně v pořádku, i když obsahuje závažnou logickou chybu, ale to by teoreticky mohl být omyl v překladu = za slovní popis alespoň ty +2 body)
Výsledek: 51% pravdivá => kolem 76% věřících by mohlo být spaseno
Methodist Church
1./ Salvation begins with God's prevenient grace opening your heart, leading you to faith in Jesus Christ—believing He died and rose for you—which brings justification (a right relationship with God) and starts a lifelong journey of sanctification, where the Holy Spirit helps you become more like Christ through spiritual disciplines and good works, making salvation a process, not just a single moment, available to all who seek it. (8-jaké spirituální disciplíny?)
2./ Methodists believe God's love is for everyone, and salvation is accessible to anyone who responds to His prevenient (preceding) grace, emphasizing human choice and ongoing response rather than an irresistible, pre-set decree for some to be saved and others damned. (9)
3./ Yes, it is possible for a believer to "fall away" from grace or commit grievous sin that separates them from God. (6, protože podle výsledků porovnání by se měli řadit mezi správnou odpověď, ačkoliv popisují něco trochu jiného..)
4./ Saved people and their infant children get baptized by as the first sacrament of Christian initiation, cleansing them of all sins. (9, protože tohle je sice správná odpověď, kterou zaškrtli v testu, ale slovy to popisují trochu jinak..)
5./ Using water (by sprinkling, pouring, or immersion) while saying, "I baptize you in the Name of the Father, and of the Son, and of the Holy Spirit". (4)
6./ You receive the Holy Spirit at Baptism, initiating you into God's covenant and the Church, but it's also understood as a continuous, deepening process throughout life, culminating in the experience of entire sanctification. (9)
7./ Created good and in God's image, but is now fallen, corrupted by original sin, leaving humans self-centered, inclined to evil, and unable to turn to God without divine help. (0)
8./ Yes, humanity inherits the consequences of Adam's sin (original sin), a corrupted nature inclined to evil, but Wesleyans generally reject the idea that individuals are personally guilty or condemned for Adam's specific act; instead, we are born into a fallen world, alienated from God, and need Christ's grace to overcome this inherited sinful condition. (5 - nejdřív je odpověď špatně, ale pak na to někdo od nich vcelku přišel, i když ne plně.. ->Takže cca 1/2 bodů.)
9./ Teaches "Christian Perfection," meaning a believer can be perfected in love, freed from intentional sin by God's grace, though not achieving absolute sinlessness like God; it's a process of growing into a life where the will aligns with God's, becoming fully loving, but still susceptible to unintentional errors, with full perfection attained only in heaven. (5 - protože v dotazníku zaškrtli, že ano, což by bylo za 10 bodů; jenže učí, že úplně ne..)
10./ No, the dead cannot be baptized. (3, protože nevíme, jestli bude zemřelý při vědomí a tím myslím včetně takového stavu, aby to byl schopen pochopit a přijmout = takže by to mohla být zbytečná snaha ve většině případů..)
11./ A saved person isn't expected to reach absolute sinless perfection but rather "Christian Perfection," meaning a heart made pure in love, with original sin cleansed, though they can still commit mistakes. If a saved believer dies without experiencing this full sanctification (entire sanctification), they are still saved through Christ's grace, but they haven't fully experienced the cleansing power available; they remain dependent on God's mercy and Christ's ongoing atonement.. (2 - začátek byl dobrý, ale konec mají obráceně..)
12./ All spiritual gifts are still available to believers. (8)
13./ Prima scriptura: There are many sources of God's revelation, although none can contradict the Bible. (8)
14./ (0)
15./ Most believe that no, Christians should never fight. (4)
16./ The Holy Spirit proceeds from the Father and the Son. (1)
17./ Yes, in many Methodist traditions, icons can glorify God by serving as visual aids that draw believers to the divine, reflecting God's incarnation in Jesus and helping focus prayer, but the key is distinguishing between veneration (honor) of the image and worship (latria) reserved for God alone. (8)
18./ No established doctrine. (4)
Výsledek: 50% pravdivá => kolem 75% věřících by mohlo být spaseno
Three-Self Patriotic Movement
1./ Living a Christian life loyal to God and the communism, emphasizing self-governance, self-support, self-propagation, and finding salvation through faith in Jesus Christ. (7)
2./ Some believe God preordains salvation (predestination), while others emphasize human choice (free will), and many traditions (like Orthodoxy) stress God's grace offered to all, with humans responding freely, though reconciling divine sovereignty and human choice remains a deep mystery. (4 = jejich ortodoxní větev to má asi správně, ale jako celek si protiřečí a není to "mystery")
3./ ? (2)
4./ Saved people get baptized as a public demonstration of their new lives. (4)
5./ It's generally done by immersion for adults/believers, following faith, and marked by water, oil, and a white garment, though specific rituals can vary. (5)
6./ Isn't a single moment but a process experienced through prayer, leading to deep joy, peace, and spiritual gifts like prophecy or healing, signifying a believer's connection to God's presence. (8)
7./ ? (2)
8./ ? (4)
9./ Christians cannot become completely sinless in this life. (4)
10./ No, the dead cannot be baptized. (3, protože nevíme, jestli bude zemřelý při vědomí a tím myslím včetně takového stavu, aby to byl schopen pochopit a přijmout = takže by to mohla být zbytečná snaha ve většině případů..)
11./ Being "saved" means having faith in Jesus Christ, not achieving perfection; so a saved person dying imperfectly still goes to heaven, as salvation is by grace through faith in Christ's perfect sacrifice, not works. (4)
12./ ? (5)
13./ Sola scriptura: The Bible is the only infallible source of God's revelation, sufficient for all faith and practice. (3)
14./ (5)
15./ ? (5)
16./ Its core belief aligns with the Bible's general revelation of the Spirit proceeding from the Father through the Son. (4)
17./ ? (5)
18./ ? (4)
Výsledek: 39% pravdivá => kolem 70% věřících by mohlo být spaseno
The Salvation Army
1./ Restored relationship with God through Jesus Christ, achieved by admitting sin, repenting (turning from sin), having faith in Jesus for atonement, and being regenerated (born again) by the Holy Spirit, leading to a life of continued obedience and service to God and others, motivated by His love and the desire to share the Gospel. (5)
2./ Emphasize God's universal offer of grace through Jesus Christ, requiring individuals to exercise their free will to accept it through faith, repentance, and regeneration, meaning salvation isn't predestined for a select few but is open to all who respond, though continued faith is needed to stay saved. (10)
3./ Leans towards the idea that true salvation involves a lasting change, though believers must persevere in faith. (7)
4./ The Salvation Army doesn't perform traditional water baptisms or communion because they believe these rituals aren't essential for salvation; instead, they focus on "baptism of the Holy Spirit" and living a life that shows faith in Jesus Christ, viewing all of life as sacramental, with salvation coming through belief, not sacraments. (2)
5./ Does not practice water baptism. (0)
6./ You receive the Holy Spirit the moment you believe in Jesus Christ and turn to God for salvation, experiencing a "new creation" and regeneration (new life) through His indwelling Spirit, which begins a lifelong process of becoming more like Christ (sanctification). While regeneration happens at conversion, there's also an emphasis on being "filled" or "baptized in the Holy Spirit" for power to be a witness, which is an experience believers ask God for after salvation to live out their faith and purpose. (10 - pokud pod pojmem "for power to be a witness" myslí něco ve smyslu vnitřního uvědomování si+rozlišování)
7./ Created good by God but fallen into sin (total depravity), leading to brokenness and separation from God, yet redeemable through Jesus Christ, requiring faith, repentance, and Holy Spirit regeneration for salvation, with the potential for full sanctification and eternal life, emphasizing inherent worth and dignity to be served with compassion and respect, regardless of background. (1 - hezký slovní popis, avšak odpověděli/zaškrtli možnost "Human nature is corrupt, naturally inclined to evil" = to vypadá, jakoby Bůh stvořil zplozence pekla namísto lidí ke svému obrazu..)
8./ Humanity is born with a sinful nature and is separated from God due to Adam and Eve's disobedience, meaning we are all considered sinners, "totally depraved," and justly exposed to God's wrath, though this inherited state of sin can be overcome through God's grace and the work of Jesus Christ. (0)
9./ Christians cannot become completely sinless in this earthly life; sinless perfection is a goal for heaven. (4)
10./ No, the dead cannot be baptized. (3, protože nevíme, jestli bude zemřelý při vědomí a tím myslím včetně takového stavu, aby to byl schopen pochopit a přijmout = takže by to mohla být zbytečná snaha ve většině případů..)
11./ A "saved" person who dies imperfect goes to Heaven, as salvation is by grace through faith in Jesus, not perfection. (4)
12./ All spiritual gifts are still available to believers. (8)
13./ Prima scriptura: There are many sources of God's revelation, although none can contradict the Bible. (8)
14./ (1)
15./ Varies widely. (6)
16./ According to The Salvation Army, the Holy Spirit comes from God the Father, sent by Jesus to indwell believers, acting as a guide, comforter, and power source to live holy lives and witness for Christ, originating from the one triune God. (0 - slovní popis začíná zajímavě, ale zaškrtli protiřečení si "The Holy Spirit proceeds from the Father and the Son." + na konci slovního popisu je něco divného "Holy Spirit is originating from the one triune God = ??")
17./ The Salvation Army (with Methodist roots) typically avoids them, preferring plain settings and focusing on "living icons"—people transformed by Christ—rather than painted images, viewing icons as potentially bordering on the idolatry forbidden in the Bible. (4)
18./ A state of conscious presence with God (Paradise/Heaven) while awaiting the resurrection of the body at the final judgment. (1)
Výsledek: 39% pravdivá => kolem 70% věřících by mohlo být spaseno
New Apostolic Church
1./ Salvation comes through God's grace via Jesus Christ's sacrifice, received through key sacraments and practices: Faith, Repentance, Holy Baptism with Water, Holy Sealing (Gift of the Holy Spirit), and Holy Communion, all administered by Apostles. (4)
2./ Salvation involves both God's sovereign election (predestination) and human free will; God chooses and offers grace, but individuals must accept it through faith, meaning people aren't forced but can reject His call, with election being a mystery of love and an act of grace accepted or rejected by free will. (3)
3./ Believers can fall away from God and lose their salvation through persistent sin and rejection of God's grace, emphasizing that salvation is a lifelong journey requiring ongoing faith, repentance, and obedience, not a one-time, irreversible event; they believe one must remain in God's grace until death to be saved. (8)
4./ Everyone gets baptized (infants and adults) because it's the essential first step for salvation, washing away original sin, initiating them into God's covenant, and preparing them for the Holy Spirit (Sealing). (3)
5./ Minister using consecrated water to make the sign of the cross three times on the forehead of the person, saying, "I baptise you in the name of God, the Father, the Son, and the Holy Spirit". (4)
6./ Through the sacrament of Holy Sealing, which occurs after water baptism, administered by an Apostle (or authorized minister) through the laying on of hands and prayer, signifying a believer's "childhood in God" and preparation for Christ's return. (7)
7./ Total depravity: Human nature is corrupt, naturally inclined to evil, and incapable of choosing God on his own. (1 - použili hezká slova)
8./ Humanity inherits the consequences of Adam's sin (a fallen nature, inclination to sin, mortality) but not personal guilt for Adam's specific act; children are born innocent but need baptism to restore sanctifying grace and remove the fallen state, leading to judgment for their own actions. (2)
9./ No, although Christians can and should sin less, they can never become sinless in this life. (4)
10./ Yes, the New Apostolic Church (NAC) practices baptism for the dead, where living proxies (often ministers) receive sacraments like baptism, sealing, and communion on behalf of deceased persons during special services held three times a year, extending God's grace and salvation to those who died without receiving these ordinances, allowing them to choose to accept or reject it later. (10)
11./ God offers salvation to everyone, living or dead, and doesn't exclude anyone; if a saved person dies without achieving spiritual perfection, they receive "future grace" or "final grace" in the beyond, often through special Services for the Departed held three times a year, where apostles pray for the unredeemed souls to receive God's grace and spiritual help for perfection and entry into God's kingdom. (5)
12./ All spiritual gifts are still available to believers. (8)
13./ Primarily through the Apostles (who receive direct revelation and preach God's will), the Bible (Holy Scripture), the Sacraments (Holy Baptism, Holy Communion), the Holy Spirit, and through creation; but the most direct, authoritative revelation comes through the Apostolic ministry. (3 - ušlechtilá myšlenka, která by se ale mohla zvrhnout v sektu, pokud by autority měly špatný charakter..)
14./ ? (2)
15./ The New Apostolic Church (NAC) emphasizes service and obedience to earthly authorities, but within the context of God's will, which leads to diverse views on war. (7)
16./ The Holy Spirit proceeds from the Father and the Son. (1)
17./ No, icons violate the First Commandment against graven images. (3, protože někteří věřící s nižší inteligencí by mohli místo venerace začít uctívat modlu/falešného boha či dřevěný předmět jako takový nebo si to prostě vyložit nějak jinak špatně*******, což se ale ve východních církvích snad ani nestává, jenže západní lidé uvažují jinak, a proto by si to někteří z nich mohli vyložit špatně = takže církve v oblastech s vyšším výskytem takovýchto lidí se snaží nalézt nejlepší řešení "na míru" aktuální situaci.. Většina lidí na světě však má IQ natolik "vyspělé", že by veneraci nezaměnili za modlářství.)
18./ Christian's soul after death goes to the "beyond," a realm where the soul continues to exist, retaining its identity, but in a spiritual state separate from the body, with different areas for those who were "dead in Christ" (saved) and those needing further grace or who never heard the Gospel, emphasizing hope for redemption through special departed services performed by ministers on behalf of the living. (3 - vybrali správně "After death, souls are conscious in the realm of the dead, with the dead in Christ in proximity of God.", ale přiřazují tomu jiný význam - jakože slovní popis není úplně špatně, ale má nějaké chyby a hl. chybějící věci..já mám pravdu jako 10 bodů, přičemž za každou nesprávnou věc cca 2 body dolů, za nepřesnost 1 bod dolů a za každou chybějící věc cca 1-2 body dolu - záleží na důležitosti daných věcí - ale je fakt, že některé otázky by mohly být formulovány lépe = tak, aby požadovaly danou odpověď obsahující kontext a ne jenom část pravdy/aby se neptali jen na menší část důležitého celku!****
**** Dám příklad: Místo otázky "Where does a Christian's soul go after death?" by bylo lepší se zeptat "Where do souls go after death and what difference there is for believers vs. non-believers? What happens if a saved person dies without being perfect? What happens with unbelievers who had good character and lived good life, but never heard the Gospel?" Spojila bych tyto otázky do jedné, protože odpověď by měla obsáhnout jedno celé téma, byť stručně.)
Výsledek: 36% pravdivá => kolem 68% věřících by mohlo být spaseno
******* "You shall not make for yourself a carved image, or any likeness of anything that is in heaven above, or that is in the earth beneath, or that is in the water under the earth. You shall not bow down to them or serve them..." = pokud bychom to brali doslova a ne podle významu "This prohibits making and worshiping images of false gods (idols).", tak bychom nemohli fotit ani nahrávat videa..=tzn. i youtube by bylo zakázáno a vlastně i celý internet, protože když chci něco vyhledat, pak mi vyhledávač většinou ukáže i ilustrační foto. A mohli bychom číst jen knihy bez kreslených ilustrací, vlastně ani to ne********. Taky, když by někdo řídil auto, nemohl by si ani pustit GPS mapu na mobilu? A musel by se asi ptát místních na cestu, která by mu pak i autem zabrala extrémně hodně času než by dokázal bez jakékoliv mapy - i tištěná je "obrázkem" - nalézt cíl své cesty.
(takže i ostatní videa youtube kanálu videa výše beru s rezervou..., protože i tištěné knihy překladů Bible obsahují mapy Jeruzaléma..)
********"Neuděláš si rytinu ani žádnou podobu čehokoli, co je nahoře na nebi, co je dole na zemi nebo co je ve vodách pod zemí." = doslovně znamená, že nemůžeme psát ani tisknout knihy + veškerá elektronika by byla zakázaná, ani bychom nemohli kreslit, fotit a dokonce ani mít děti! (protože stvoření dítěte sexem je v podobě jeho rodičů..) a to by se vylučovalo s jinou částí Bible "Be fruitful and multiply".. (samozřejmě Bible říká, že jenom když chcete tak si máte najít manžela/ku opačného pohlaví = není to povinnost, protože si místo toho můžete zvolit celibát) Ale jde mi o to, že tato AI videa obsahují logické chyby - řídí se doslovně podle Bible, která dle doslovného UI výkladu zakazuje psát i kopírovat, a dále také zakazuje jak elektronické knihy tak i tisk papírových knih a videa, tedy i přehrávání videí na youtube a čtení Bible i čehokoliv jiného..
Ostatní církve (pro porovnání): V Římskokatolické Církvi by mohlo být spaseno kolem/až 60% věřících (to jsem vnímala kdysi ve vizi a už se to mohlo časem nějak změnit).
Tuto církev v tomto testu oceňuji pro správnou odpověď na jednu otázku, kde všechny ostatní církve odpověděly nesprávně/pochybně: "What is the human nature?" => "Human nature is intrinsically good but is wounded and incapable of choosing God in our fallen environment."(jejich slovní popis jsem raději jen přelétla, aby mi to nekazilo radost, protože pochopení významu/smyslu této věty pokulhává..) I tato věta však obsahuje "nepřesnost", protože KAŽDÝ je zraněný, ale ne úplně každý je ve stavu hříšného NPC = a tato věta vyznívá tak, že úplně každý je zraněný A ZÁROVEŇ plně ovládaný hříchem, což není pravda (to druhé).. Takže tato věta je OK max na 90%, ale pořád nejvíce se blížící pravdě z dostupných popisů / pohledů na věc. 100% správně je: Human nature is intrinsically good but is wounded and ALMOST incapable of choosing God in our fallen environment ON ITS OWN, BUT MAY ACCEPT SALVATION (OFFERED FROM GODS GRACE).(pozn. Lidé, kteří jsou schopni vybrat si Boha sami od sebe však také přijmou nabízené spasení atd., protože mají dobrý charakter. Nebudou jako "já jsem mezi tou menšinou, která je schopná zvolit si a následovat Boha sám/a od sebe, ale Krista odmítnu..". Takovéto uvažování značí "skrytý" špatný charakter, protože proč by kdokoli chtěl odmítat Boží milost + vztah s Bohem: Božím Synem/Otcem/Duchem Svatým? Že si dokázali zvolit následování Boha sami od sebe znamená, že zvolili Krista = Křesťanství jako jediné náboženství, pokud možno co nejlepší církev..) (důležitá pozn.2 Jak vidíte v této definici není místo pro "predestinaci", protože člověk si buď svojí svobodnou volbou dokáže vybrat / vybere dobrý charakter, což ho dovede k Ježíši, A NEBO "může=ze svobodné volby" přijmout spasení nabízené z milosti Boží.)
(ale ta procenta zachráněných jsou jenom předběžné odhady = nejlepší je změnit nepravdivé doktríny, tzn. pracovat na co nejvyšší pravdivosti + také záleží na zkorumpovanosti irl, protože některé církve mohou mít nějaké pravdivé doktríny, ale nemusí je dodržovat / žít dobrý život; a tím myslím např. znásilňování dětí kněžími a/nebo tajný obchod s dětmi a podobné..takže toto by mohlo ta procenta spasených zase nějak snížit; hlavně tedy pro ty pachatele, ale i lidi, kteří o tom něco tušili ale nějakým způsobem to podporovali či naopak před zločinem zavírali oči apod)
Logicky: Ženy si ani nepřejí mluvit vůči mužům, kteří o to nestojí / neposlouchali by je. Zároveň se ženy veřejně (či jen v mysli) "odhlásí" (check-out) z Církve, která jim upírá práva.. (což neznamená, že by přišly o spasení, protože můžou udržovat soukromý vztah s Ježíšem a do církve docházet aby se neřeklo) Pokud by však muži reagovali "kapitalisticky" (=vypočítavě), že pokud by to mělo způsobit (mentální) check-out žen z misogynistické Církve, tak jim tedy "dovolí" kázat (či vůbec mluvit..) => ženy to nepotěší, protože to nebyla první (svobodná) volba mužů (muži by si raději zvolili nadřazenost), a tak se stejně nemusí chtít zapojit. Dále záleží na tom, jestli má daný člověk (bez ohledu na pohlaví) co říct (jestli má k tomu talent / jestli by řeč posluchače nějak obohatila). Určitě existují ženy, které by byly přínosem, ale proč by kázaly mužům, kteří by se tím cítili poníženi / kteří o to nestojí? Ženy nemají děti s muži, kteří se zbytečně (a přehnaně) nadřazují, nemají s nimi ani sex, a dokonce nemají touhu po komunikaci s takovými muži (kterých bývá i v církvi, ale nejen tam, plno). Proto jsem psala, že ženy o tohle (=kázat v kostele) většinou nemají moc zájem (co jsem ale neuvedla je, že když se ženy nechtějí účastnit, je to pro Církev ztráta). Takže jako vždy záleží na ZÁMĚRECH (nikoli na nějaké nadřazenosti/podřízenosti..). Ženy vnímají muže se špatným charakterem jako podřadné, a tak se s nimi ani nebaví. Někteří muži si to vykládají jako poslušnost/submisivitu tichých žen, takže jsou všichni "spokojení". Motivaci žen (učit) však nemůžete vynutit, ty jí buď mají a nebo nemají (to záleží na tom, jestli se cítí muži přijímány nebo ponižovány..). Muži a ženy nejsou až tak rozdílní, že by se jednomu pohlaví něco líbilo, zatímco pro druhé by tomu bylo opačně.. Ani muži, kteří se necítí oceňovaní/přijímaní, nemají motivaci někomu něco sdělovat/vysvětlovat. A že ženy berou muže se špatným charakterem jako podřadné je správné, protože bez ohledu na pohlaví člověk s lepším charakterem je nadřazený zlému člověku. I když jsou si všichni rovni v tom, že mají svobodnou volbu vybrat si jaký charakter chtějí mít, jestli se chtějí cítit (odůvodněně/bezdůvodně) nadřazeně/podřízeně apod. a jestli se chtějí bavit s různými lidmi, či zastávat vedoucí pozice. Já si blokuji všechny lidi s podezřením na špatný charakter + pokud se se mnou někdo nebaví (=nemá motivaci), tak také (protože mě nebere jako natolik cennou / rovnou, aby mu to za to stálo). Takže pokud neuvede objektivní chybu, kterou u mě vnímá, co mu brání v komunikaci, asi má špatný charakter = blokace. Já např. nesrovnávám muže podle výdělku (ani vzhledu) => od mužů očekávám TO SAMÉ (že mě nebudou srovnávat podle výdělku ani vzhledu). Čas přirozeně rozdělí (zablokuje) lidi, kteří nejsou ochotní/schopní dávat to stejné (co nic nestojí..i když to nic nestojí, někteří toho nejsou schopni, protože se nechali ovládat zlem = jejich svobodná volba). Takže blokovat si lidi, kteří nevykazují stejný zájem o komunikaci s vámi a/nebo kteří se BEZDŮVODNĚ povyšují, je přirozené: život by nerovný vztah stejně rozdělil. Někteří muži podle mě mají extrémně nízkou inteligenci, protože nejsou schopni předvídat, kam co povede - že když si vyberou ponižování žen, tak ženy odejdou. Co to znamená, že muž "vede"? Že muži jako první "vybírají" a ženy pak DĚLAJÍ TO SAMÉ (a nebo odejdou). V praxi to znamená, že když nějaký muž chce mít více žen, tak jeho ženy budou mít také více mužů. Ty ženy, které mít více mužů nechtějí, si najdou jiného muže, který chce jenom jednu ženu (příp. budou žít v celibátu, pokud by nikoho takového nesehnaly).
Tady ani tak nejde o to, jestli by ženy měly kázat v kostele: protože já bych se do toho ani při nejlepším přístupu mužů moc nehrnula (a myslím si, že mnoho žen je na tom podobně, že by je to nebavilo / nerady mluví před větším publikem). Ale jde o to, že pokud nějaké muže moje (náboženské) názory upřímně:
- vůbec nezajímají
- neberou to, co říkám, vážně
- jakýkoli muž, který není mým manželem, se nade mnou cítí být nadřazený.. (což z Bible není!!)
..proč bych se měla chtít účastnit takové skupiny mužů.. = proč by mě měly zajímat JEJICH názory ohledně jejich vnímání Bible apod.?
Takže..stále jsem vděčná, že muži zastávají funkce (kazatelů) v kostele, o jejichž zastávání bych já osobně ani při nejlepší vůli mužů moc nestála. Jenže se na internetu objevil komentář, že "je satanistické, aby žena kázala v kostele!", a to nemusí být pravda, pokud sama žena chce (=má o to zájem) a zároveň by tím lidi (v dobrém) obohatila a zároveň jsou její záměry dobré. Samozřejmě, pokud taková žena má špatné záměry (např. chce kázat, aby vyvolala ve společnosti "rage bait"), pak to není dobré. Ale tvrdit obecně, že aby chtěla jakákoliv žena kázat (ze své dobré vůle) v kostele je špatné, odhaluje (křesťanské) muže s nic moc (či potenciálně i horším) charakterem. A skupiny podobných mužů se straním.
"Katolická a východní pravoslavná církev nesvěcují ženy na kněžství (ani na jáhenství v pravoslavné tradici), což znamená, že ženám není dovoleno přednášet kázání během ústřední eucharistické liturgie, ačkoli mohou v církvi zastávat další významné vůdčí a učitelské role."
- pokud mohou zastávat další významné vůdčí a učitelské role, pak je to v pořádku (=muže názor žen zajímá)
(reagovala jsem na komentáře některých mužů na internetu, kteří po tom "skandálu" začali tvrdit, že by ženy vůbec neměly muže nic náboženského učit, ani sdělovat jakékoliv svoje náboženské názory, protože to tyto muže asi nezajímá, co si ženy myslí a jak Bibli vnímají => a takového společenství mužů bych se účastnit nechtěla)
- co se týče pokrývky hlavy, tak se mi to zdá jako dobrý nápad do kostela (=tradice / projev vyjádření úcty) + na veřejnosti kdykoliv jednotlivé ženy chtějí (mít zakryté vlasy) či když to tak cítí nebo se jim taková "móda" / styl oblékání líbí apod. (svoboda rozhodnutí = nikdo to vyloženě nepožaduje)
Proč potenciál záchrany nikdy není 100%? Někteří lidé mohou od víry odpadnout (ale třeba přejdou k jiné církvi a budou spaseni tam) + někteří členové církve nejsou opravdoví/skuteční věřící (a jenom to předstírají, např. skrytí satanisté) + někdo sice věří, ale má extrémně špatný charakter a nepracuje na sobě (např. opakovaný těžký zločinec). Takže upřímní lidé hledající pravdu buď přejdou k lepší církvi a nebo pokud tu možnost nemají (nebo je to příliš obtížné), je možné, že budou spaseni i u "nic moc" církve (proto mají i "horší" církve poměrně vysoké procento šance na záchranu, jelikož mnoho obyčejných lidí nemůžou za špatné vládce, ale záleží na jejich osobním rozhodování, protože někteří lidé nějaký podíl "viny" na svém okolí mohou mít..). Sice nedělají nic nezákonného, ale mají špatný charakter, a tak ve volbách volí utlačovatele, aby si pak mohli stěžovat, jak jsou utlačovaní.. (proto "západní" církve dosahují jen max kolem 60-70%, ale zase od nich mnohem větší procento věřících přestupuje do jiných církví, a pak mohou být zachráněni..a taky je možné, že se nějaké církve časem změní k lepšímu, protože tohle měl být celkový odhad)
(V tomto článku jsem se zabývala jen pár otázkami, přičemž i další věci jsou důležité = takže ta procenta jsou jen hrubým odhadováním.)
S Protestantskými Církvemi je problém v tom, že: Přestože tvrdí, že Bible je nejvyšší autoritou, tak se podle ní ale neřídí.. (např. Křest dělají jinak než je tam napsáno + mnoho dalšího) =protiřečí si
Obrázek výše má bohužel zavádějící hned první otázku o tom, jestli má Bible větší autoritu než Církev.. Psala jsem, že Boží zjevení se projevuje různými způsoby, přičemž to nikdy nesmí odporovat Bibli ani Církvi, která by měla být jen jedna=sjednocená. (tzn. Bible vs Církev = stejná úroveň)
Ale kdo tuto (první) otázku v obrázkovém testu výše, na kterou neexistuje odpověď YES/NO, pokládá? Protestantské Církve!
Možná, že přemýšlely logicky "jelikož se Církev rozdělila a už není jednotná, tak má Bible vyšší autoritu než Církev", jenže.. Co když se do církve schválně přidali/infiltrovali nevěřící (kteří jenom předstírali, že jsou křesťané) s cílem se po čase oddělit = rozdělit Církev? V takovém případě platí prvotní premisa o tom, že Bible + (správná/é) Církev/e jsou si rovny! Plus ještě k tomu "nejsprávnější" církev/církve je/jsou nadřazená/é těm "horším"..
Ale myslím si, že i některé západní Protestantské apod. církve našly drobky pravdy (=něco z toho, co těm předchozím uniklo..)
Ohledně "seřazení" církví (která je nejlepší) si nejsem jistá, protože např. Orientální Ortodoxní Církve jsou sice "top", jenže jejich věřící jsou nejvíce zabíjeni.. (=Tento ukazatel by mohl značit správnost, že po nich jde zlo nejvíce.) No jo, ale už nějakou (dlouhou) dobu "kolektivní západ" nemá rád země, které spadají pod Východní Orthodoxní Církve, hlavně nejsilnější Rusko. Na Eastern Orthodox je nejlepší to, že se umí bránit před zlem + podporují normální lidi (i rodinný život). Protože mít co nejsprávnější pohledy v náboženství je sice hodně důležité, ale slabá církev/stát bez potomků (z dlouhodobého hlediska) nepřežije/vymírá.. Samozřejmě Ježíš se může kdykoliv vrátit zachránit, ale taky to může být za dlouho. A proto je těžké vybrat jednu nejlepší církev, když je jich dobrých víc - ale všechno, co je v zeleném poli, beru tak nějak za sjednocené (jen u toho růžového teda nevim nevim).
Dále někdo na západě "vypočítal" až 72 (či více?) pohlaví.. (to jsou většinou nevěřící) Já jsem měla (mimo jiné) pár zážitků "ve 2D", což bych popsala jako "osobní dimenzi, kde jsem byla jen já sama s Bohem otcem, který byl jakoby všude za vším/ve všem". Taková vize by se teoreticky mohla podobat "zážitkům v děloze", jenže muži nemají dělohu. Z toho "logicky" někdo vyvodil, že Bůh musí být žena.. Jenže to byl Otec (ze Svaté Trojice Otec-Syn-Duch Svatý), takže to nemohla být žena (ani "přeoperovaná")! Z toho vyplývá, že Bůh Otec je neprojevený = nemá tělo. Projevený byl + je a/nebo bude Ježíš, který měl (a pravděpodobně stále má) tělo (po vzkříšení vzlétl do jemnohmotné dimenze, ve které má tělo asi "jemnohmotné" = to není přesný popis, ale přibližně by se to takto snad dalo nazvat). Tyto "2D zážitky" jsem měla poměrně dávno (to jsem ještě neznala křesťanství), ale nikomu jsem o tom neříkala a až do nedávné doby ani nikam nepsala, takže jsem nemohla nikoho ovlivnit, ale "woke" lidé jsou zde tímto způsobem "zmatení" (přitom z mé vize jasně vyplývá, že Bůh Otec je neprojevený jakoby za vším, takže se máme modlit ve jménu Ježíše přes Holy Spirit). Ale mně trvalo necelých 10 let, než jsem si to spojila s křesťanstvím (dokud jsem žádné náboženství neznala, tak jsem si to pojmenovala nějak jinak a vymyslela jsem si svojí teorii - a až když jsem se setkala s církví, tak jsem k tomu zážitku mohla přiřadit správné názvy/pojmenování).
Co se týče neobvyklých zážitků, tak ty mohou být požehnáním a nebo prokletím, protože někdo zažil hodně nadpřirozených věcí, a pak se setká s církví = snadno uvěří tomu, že Ježíš vstal z mrtvých, protože i on/a sám/a zažil/a vize/nadpřirozené zážitky, které překračovaly fyzické zákony. Takže takovému člověku bude jasné, že se to určitě mohlo reálně stát (a lehce se stane věřícím). NEBO když má někdo hodně "nadpřirozených" zážitků, pak si naopak může začít myslet, že to, co dělal Ježíš, nebylo "nic výjimečného". On/a sám/a a/nebo jeho/její skupina by to hromadně také dokázal/i, takže on/ona/oni je/jsou vlastně také Bůh/Bozi.. V Bibli se ale píše varování před Ďáblem a démony, kteří si právě myslí, že jsou silnější než Bůh. Takže hodně nadpřirozených zážitků v kombinaci se špatným charakterem a/nebo blbostí svádí tímto směrem, zatímco nadpřirozené zážitky v kombinaci s dobrým charakterem volí Ježíše. Tím myslím poté, co se člověk dozví teorii církve (=Bible). Proto záleží na vnitřním charakteru (a možná i na úrovni manipulace ve společnosti), jak to kdo chápe.
Jelikož je Bůh Otec neprojevený, tak jeho zástupci na Zemi jsou hmotní rodiče (matka+otec = jedna žena + jeden muž), kteří ale mají chyby.. Proto je nad nimi zákon (stát, policie..), nad čímž je (samozřejmě křesťanská) církev. Přes církev se lidé spojují s Bohem, který jim pomáhá (protože ani jedna "instituce": rodina/stát/církev nemusí být dokonalá, když lidé hřeší). Ale aby se spojili správně (s dobrem a ne se zlem), tak jedině církví přes Ježíše (+Bible atd.). Holy Spirit vnímám jako vyzařování (=možná, že ženská energie?), což přijde až když k tomu člověk (/věřící) dospěje. Ježíš pak přijde až když k tomu dospěje církev hromadně.. (aby bylo zachráněno co nejvíce lidí)
PS2. U hříšníků věřím na splacení následků po smrti s možností dostat se pak nakonec do nebe při konečném soudu, záleží na konkrétním rozhodování+činech+motivacích atd. věřících/nevěřících během života. Věřícím možná může být toto splacení odpuštěno (to asi záleží na "divinaci", ale v tomhle si nejsem jistá, jestli to nebude spíše dobrý charakter a nebo obojí = 3 potenciální možnosti: divinace/dobrý charakter/obojí) a u nevěřících zase záleží na tom, z jakého vnitřního důvodu odmítali Ježíše/církev/náboženství (jestli budou zachráněni po splacení následků a jak moc velké následky prožijí..je to 1-10x co způsobili, přičemž ten "vnitřní důvod" nebývá odůvodněný stylem "Bůh mě chápe, protože"..jako, v některých případech těžkého života má Bůh pochopení..přičemž je jasné, že Bůh chápe každého/vše, akorátže to je člověk, kdo má/měl pochopit..). Bůh pochopení (pravdu) každému vyjeví, jenže to už pak není pravé "repentance".. A jak se (pak) tohle řeší, to už nevím. (zbývají asi jen dvě možnosti: grace vs. spravedlnost, takže jedině modlitby za zesnulé atp by mohly pomoct..)
Ohledně dědičného hříchu: Cítím "total deprivation on God" (totální závislost na Bohu), protože bez Boží milosti bych skončila v pekle (to vím, protože jsem ještě před obrácením se na Křesťanskou víru viděla/zažila potenciální budoucnost ve vizi - viděla jsem "nakonec" především smrt a vlastní zánik, ale i "potenciál" pekla..protože celková budoucnost svobodných voleb se ještě neodehrála, tak jakoby byly dva možné scénáře - pokud bych neustále odmítala křesťanství bez závažného důvodu ale zůstala bych co nejlepší, asi bych z obecné milosti zanikla, zatímco když bych odmítala spasení bez závažného důvodu a zároveň dělala i nějaké charakterové chyby jako např. nějak poměrně hřešila, mohla bych skončit i zůstat v pekle..). Já jsem tu vizi nikdy nepopsala přesně celou, protože na to nerada vzpomínám, ale vím, že ani nejlepší lidská snaha vlastními silami člověka nezachrání (to ale neznamená, že jsme zdědili sklony k hříchu a/nebo následky a/nebo vinu apod.). Znamená to, že když nějaké procento lidí hodně hřeší (ze svobodné vůle) A/NEBO většina lidí "průměrně" hřeší (ze svobodné vůle) A/NEBO (nějací) lidé prostě nějakým způsobem ze svobodné vůle (aktuálně) volí odklon od Boha, poškodí to prostředí VŠECH****** (tedy jak hříšníků tak i těch, kdo se snaží být co nejvíce dobří) -> z tohoto důvodu pak dobrý člověk sám za sebe bez kooperace s Bohem nedokáže "nehřešit natolik", aby měl šanci*****, že se vyhne* zániku/peklu.. K tomuto ještě musíme připočíst tlak/vliv ďábla a démonů na hřešící (či potenciálně všechny..) lidi. Proto člověk "sám za sebe" bez pomoci druhých věřících a hlavně Boha, většinou tlaku zla nedokáže sám o sobě odolat (byť si přeje mít dobrý charakter a snaží se o to i koná dobro, je nějakým způsobem "zkorumpovaný"). Proto jsem psala, že i lidé, kteří si z vlastní svobodné vůle vybírají mít dobrý charakter a snaží se žít co nejlepší život (ve smyslu dobra), také zároveň musí přimout Ježíše/spasení/Křesťanství.. (pokud mají skutečně dobrý charakter, tak by to neměl být problém přimout pomoc dobrého jediného Boha)
*I když někdo "dělá to nejlepší", každý "sem tam / v něčem" hřeší.. (minimálně "odklonem od Boha" v nějakých věcech, čehož si třeba ani nemusí být vědom) Nevědomost neomlouvá, takže kdo se fakt snažil, pravděpodobně hřešil proti Bohu "málo" a z milosti nedostane trest pekla, ale zanikne - zatímco kdo se snažil, ale nějak se mu to nedařilo..se dostane do pekla..protože ani obecná milost na všechny jeho prohřešky nevystačí = možná, že až v pekle "splatí" následky, tak pak z milosti zanikne, to nevím). Když se někdo stane křesťanem, tak přijme (nikoli pouze "obecnou" ale "celkovou") Boží milost (=i přesto, že by si jako spravedlivý trest zasloužil zánik/peklo, může se dostat do nebe).
***** Pokud by se někdo ptal, jestli to je (nějak bez Boha) možné (když by třeba většina lidí měla dobrý charakter, takže by prostředí přestalo být tak zkažené), "tak to nevím" (ale odpověď je NE => viz pokračujte ve čtení..). "Ale já bych to neriskovala" + proč odmítat něco dobrého=lásku Boha a Jeho milost, pokud jsem dobrý člověk.. (už toto samo o sobě je hříchem, který je poměrně dost závažný => min na zánik) Sice si řeknete "pokud je Bůh dobrý, pak mě bude udržovat naživu i když ho budu navždy odmítat"..dobrý Bůh by mohl stvořit svět, kterému dá svobodnou vůli, přičemž by ho někteří mohli odmítnout, takže je bude udržovat "nekonečně dlouho" naživu, jenže bez Boha=dobra budou ti lidi hřešit=sadismus/ubližování si, takže taková společnost by vypadala podobně jako definice pekla..protože pro ostatní, kdo ze svobodné vůle zvolili vztah s Bohem, by mohl stvořit nebe/nějak ty reality oddělit, aby nemuseli nekonečně dlouho žít v blízkosti potenciálu stát se obětí zločinu někoho, kdo vztah s Bohem dobrovolně odmítá a zároveň je sadistický = pořád se všemi možnostmi dostáváme k závěru "nebe vs. zánik/peklo" - protože i lidi, kteří byli "dobří bez Boha" díky vlivu společné reality s věřícími; by po vyjmutí věřících do nebe, začali být více špatní..pak zbývá už jen poslední otázka/možnost "co kdyby dobří lidé odhalili + fyzicky přemohli zločince a zavřeli je do vězení, takže by potenciál zločinu téměř zanikl a reality by se nemusely oddělovat = mohli by nekřesťané / nesprávní křesťané / křesťané falešných/nesprávných/špatných církví žít věčně bez správného vztahu s Bohem a zároveň být +- obecně dobří?"..(fyzický/tento) svět je omezený, takže během "nekonečného času" by za nějakou dlouhou dobu přirozeně vyčerpali všechny možnosti a začali by se nudit, což by byl impuls k nutnosti volby mezi cestou dobra="směr: správný vztah s Bohem" vs. cestou zla="pokračování v odmítání správného vztahu s Bohem => úpadek", a opět jsme skončili u stejných koncových možností "nebe vs. zánik/peklo"..=je to jednoduchá rovnice)
****** Je to jako hra, ve které čím více lidí se přidá ke zlu a/nebo nevědomě hřeší, tím horší je realita pro všechny (která se "tvoří aktuálně") = více zločinu, lidé jsou k sobě hnusní, musí těžce pracovat/bojovat o přežití atd. Zatímco čím více lidí je na straně dobra, tím lepší prostředí pro všechny = tím více lidí si je schopno "i samo za sebe" volit dobro (ačkoliv nic není úplně "sám o sobě", jelikož člověk veškerou energii k tomu, co má/umí/apod získal od Boha - ať už přímo=darem a nebo "hříchem"..). A naopak, čím více lidí je na straně zla, tím obtížnější je pro toho, kdo chce být dobrý, "nehřešit" a/nebo si dobro vůbec sám od sebe zvolit. Svobodná volba existuje vždy, tzn. každý si v jakkoli zlém světě může vybrat dobro, ale když jsou lidé zlí, volba dobra mnohdy znamená ztrátu svobody/majetku či hůře.. Proto se lidem dobro "obtížněji volí", jelikož se stává "tou možností, která bude mít pravděpodobně horší následky" (ale ne vždy = aby mohla existovat svoboda, tak nemůže za zvolení dobra následovat něco dost špatného pro každého, kdo si dobro vybere, protože to už by bylo bránění svobodné volbě nátlakem / vyhrožováním = to už by bylo omezování svobody). Ano, zlo někdy někde lidi nějak omezuje / svobodě brání, avšak svobodná volba stále existuje (byť to někdy někde bývá dost obtížné..).
Jelikož mnozí lidé neví, jestli když si vyberou to či ono, tak podpoří dobro nebo zlo? (protože existuje manipulace společnosti) Tak si mnozí lidé myslí, že volí dobro, ale ve skutečnosti jdou proti Bohu. I nevěřící může zvolit skutečnou "cestu dobra" (která ho ale nakonec vždy dovede ke Křesťanství = tím myslím takovou církev, které není nějak hodně zkažená), když najde pravdu (ohledně aktuální situace co dělat a tak). Jenom, že čím více lidí vědomě/nevědomě volí zlo/špatný charakter/hřích + v kombinaci "čím horší zlo", tím je "následování dobra" pro nevěřící (ale i věřící) obtížnější, ale vždy má každý svobodnou volbu.
A ještě k tomu některé situace mohou být tak "zapeklité", že už zbývají jen možnosti na výběr "větší zlo" vs. "menší zlo" A NEBO sice existuje/í i možnost/i dobrého řešení na výběr, ale je obecně hodně těžké určit, co v takové individuální situaci je tím nejlepším řešením.. (protože když člověk zvolí dobro, ale stane se mučedníkem, zbude na světě o jednoho dobrého člověka méně = prostředí se pro všechny zhorší..avšak jestliže lidé zlu ustupují neustále/až moc, tak vlastně podporují zlo a opět se prostředí zhoršuje pro všechny..)
Proto člověk "SÁM ZA SEBE" v hodně "padlém" prostředí má malou šanci na úspěch "nehřešit / nejít nevědomě proti Bohu", a jestliže ještě k tomu odmítá spasení, tak "jen za to" (jak už jsem psala někde výše) jsou velké následky (=a co teprv, když ještě k tomu navíc ve svém životě i nějak nevědomě "jde proti Bohu" / hřeší..).
Miaphysitism
Termíny miafyzitismus a dyofyzitismus se používají k vysvětlení podstaty vtělení a toho, jak by měl být Ježíš chápán jako Bůh i člověk.
1.) Dyofyzitismus je postoj, že Ježíš je jedna osoba jedné podstaty, ale se dvěma různými přirozenostmi: jednou božskou a jednou lidskou. Tento termín pochází z řeckého duo pro „dva“ a physis pro „přirozenost“.
2.) Miafyzitismus je postoj, že Ježíš je jedna osoba jedné podstaty s pouze jednou, plně integrovanou přirozeností, která je zároveň plně lidská i plně božská. Tento termín pochází z řeckého mia pro „jeden“ a physis pro „přirozenost“.
3.) Dalším předloženým postojem byl postoj Nestoria (=Nestorianismus), který se stal Konstantinopolským biskupem v roce 428. Tento postoj uvádí, že Ježíš měl dvě přirozenosti tak rozdělené, že ve skutečnosti byl dvěma osobnostmi (=personalities). Tento postoj však byl odmítnut, protože Písmo jasně říká, že Ježíš je pouze jedna osoba (=person) a neexistuje žádný náznak, že by lidský Ježíš dělal něco nezávisle na božském Ježíši nebo naopak.
(moje pozn. je rozdíl mezi osobou a osobností = v tom asi spočívalo nedorozumění, že Nestorius měl na mysli dvě osobnosti a ne dvě osoby)
4.) Z tohoto (bodu 3) by se dala odvodit další teorie: namísto dvou osobností něco ve smyslu "vyššího já"..
5.) Další postoj se nazývá monofyzitismus, jenž tvrdí, že Ježíš měl jednu přirozenost, v níž byla lidská přirozenost plně pohlcena božskou přirozeností a v podstatě se stala TŘETÍM DRUHEM PŘIROZENOSTI.
6.) Apollinarismus je raně křesťanská hereze, která tvrdila, že Ježíš Kristus měl lidské tělo, ale Slovo nahradilo jeho lidskou smyslovou/racionální přirozenost, takže neměl plně lidskou duši. (moje pozn. =reptilián)
7.) Někteří spojují miafyzitismus a dyofyzitismus. (moje pozn. Toto je samostatná teorie, která ale nemá název. Je to asi jako když se dvě kapaliny odlišných hustot v šejkru hodně protřepou, tak mají nejprve jednu společnou/smíchanou přirozenost, která ale když se po čase ustálí, tak se kapaliny=přirozenosti oddělí a na dně je ta hustší lidská přirozenost a na ní leží božská přirozenost)
Skutečný rozdíl spočívá v tom, zda má Kristus dvě přirozenosti, nebo jednu. Otázkou není, zda je Kristus plně Bůh a plně člověk, ale v jakém smyslu je obojím. Bible na tyto otázky nikdy explicitně neodpovídá, ale křesťané věřící Bibli se snaží najít postoj, který nejlépe vysvětluje všechny biblické důkazy. Každý z těchto postojů má také důsledky, které je třeba řešit.
-> Pomůže pochopit miafyzitismus a dyofyzitismus v kontrastu jeden s druhým a ve vztahu k některým dalším názorům.
Písmo se přímo nezabývá tím, zda měl Ježíš dvě přirozenosti, nebo jednu, plně integrovanou přirozenost, která nezaměňovala ani neředila jeho lidské ani božské vlastnosti. V některých případech se to může zredukovat na sémantiku. Pokud miafyzité potvrzují plné božství a plné lidství Ježíše a také tvrdí, že ve své smrti byl adekvátním zástupcem lidské rasy, aby mohl odčinit naše hříchy jako druhý Adam (Římanům 5:12–20), pak by se zdálo, že jsou v této oblasti naprosto ortodoxní.
(V jiných případech, pokud něčí postoj vede k důsledkům, které jsou jasně nebiblické = popírání buď lidství, nebo božství Krista, a tím i popírání Jeho schopnosti reprezentovat nás na kříži; pak je obvinění* z kacířství oprávněné.)
* =tzn. pravdivé myšlenkové (pro)zkoumání, zda-li je daný názor kacířstvím..
Můj názor je, že pravda je bod 2=miafyzitismus, protože jsem to viděla ve vizi (což je celkový pohled). Na dalším místě se přikláním k bodu 7=něco mezi miafyzitismem a dyofyzitismem. Zároveň ale nevylučuji bod 1=dyofyzitismus ani plně nevylučuji body 3=dvě osobnosti a 4=vyšší já. Ohledně bodu 5 NEVÍM. No a bod 6 je docela divoký..
(Tento názor myslím tak, že z celkového pohledu bych svojí vizi přirovnala nejlépe asi k popisu 2=MIAFYZITISMUS, ale ono je těžké vyjádřit vizi slovy. Např. v jiném denominačním testu - viz print screen níže - byl "miafyzitismus" formulován trochu jinak + možnost 7 úplně chyběla, takže z dostupných odpovědí na výběr bych vybrala na prvním místě 1=dyofyzitismus, který je zde formulován víceméně dobře..jenže to by bylo hl. kvůli podivně sestavenému testu, protože i definice 2 by měla obsahovat "co-eternal" with the Father, jenže to u ní není napsané.. A ohledně "co-equal" souhlasím, ale zároveň platí, že "Jesus (the Son) submits to the Father within the Trinity, but this is understood as a functional or economic submission, not an ontological (inherent nature) inferiority". Takže kvůli tomuto výběru slov v daných možnostech na výběr se zde přikláním k 1, ale pokud by byla 2 popsaná lépe, tak bych zvolila 2, protože miafyzitismus mi připadá pravdivější:
Pak je tu taky ta možnost, že základní definice je ten Miafyzitismus, ale zároveň se ty přirozenosti mohou v čase nějak mísit / fungovat nějak jinak a/nebo se mohou i na chvíli=nějakou dobu oddělit. Protože Ježíš existuje jak "mimo čas", tak i "v čase" - minimálně když byl inkarnovaný..)
"Protestantské Církve"neuznávají* ani první dva koncily (=hereze), na kterých se církev shodla, když byla ještě jednotná.. Takže by jakoby uřízli celý strom hned nad kořenem, tzn. VČETNĚ SEBE SAMÝCH (ale kvůli tomu, že děti jsou nevinné a nemohou za to, kde se narodily, tyto církve toleruji i jsem si poslechla jejich názory na youtube => myslím si, že obyčejní nevinní věřící, kteří nemají/neznají možnosti jiných církví, mohou být i pomocí těchto církví zachráněni = hodně záleží i na konkrétních okolnostech v životě jednotlivého člověka, jestli např. pátral/a po pravdě + snažil/a se přestoupit k nejpravdivější církvi atd. - bohužel youtube i západní média obecně cenzurují ortodoxní křesťanskou kulturu..):
* To znamená, že NEUZNÁVAJÍ SVATOU TROJICI!! (=ani definici trojjediného Boha ani Ducha Svatého) + uznávají "Ariánství" (=že "Ježíš Kristus je Boží syn, ale nebyl zde jako Bůh Otec od počátku, byl stvořen a je Otci stejně jako Duch svatý podřízen", což není pravda) + uznávají "Sabellianismus" (="Vtělením Bůh přestává být Otcem, nanebevstoupením přestává být Synem.", což opět není pravda).
..Asi proto jsem protestantské církve ve 3D vizi ani neměla (toto jsem napsala do komentáře pod nějaké křesťanské youtube video - nechce se mi to překládat do čj, takže kdyžtak zkopírujte text do překladače):
I will describe why I chose Orthodoxy (my testimony). Several years ago I had my own believe, which I made up from real life experiences. I didnt know anything about Christianity or other religions. But my personal believe quite matched Christian principles, except of the most important thing (worship God). I was more focused on principalities of this world and that I figured out mostly right. But I forgot to focus on God (worship) at all.. But I wasnt part of any religion, just my own made up spirituality.
One day I walked through the city and I was thrown into another dimension. God revealed himself to me - I was there, but saw different things (unbelievable). At first reality changed, it was more colourful, but also something shifted (like in specific place was always a wall but sudenly it was gone). I was little confused, but was on my way to somewhere so I focused more on the road. I decided to walk (instead of using a bus), because I was in that weird state of mind suddenly (without drugs/alcohol). I wasnt drinking or using anything for a longer time = total abstinency. So I was walking but some force made me to go on side street (from the main street). Then I percieved foreign thought communication in my mind and it was something like, that I will go through narrow path while rest of the world is walking on that big street, didnt understand it = didnt know anything about Christianity as I said. Then I sat on the bench for a while to observe this mine weird state of mind. I observed other people sitting near me on other benches and I realized that they are all connected somehow and controlled. Even I myself was under that control, so I was wondering who is the ruler who controls everybody.. Suddenly a bell started ringing from a Church - I was never been there. Many people went to that church as reaction on the ringing = start of a mass or something. On the bench I cancelled my plan on meeting somebody via SMS (because I was feeling weird), so I had time and decided to explore a church for first time in my life. Well, I went inside and sat somewhere in the back. I watched the priest speaking, but I saw 2 big black semi-permanent demons in that church secretely running that show (never saw demon before). As the priest spoke, I started to see two realities at once: one words he spoke and second hidden intention, it was quite evil, but more dogmatic (not fully evil, but something seemed off). I saw common people in the church as hypocrites (not all of them, but maybe like 40%) only following rules but without real faith. It was some supernatural revelation, not my (normal) understanding. I quickly left that (evil) church, but my visions were increasing..
As I was feeling weird, I decided to go back home.. But instead of taking bus, I walked again (like 30 minutes). During that walk I was passing by another church with cementary and again strange stronger power (than me) persuated me to go inside. So I went on the beginning of the cementary and as I was near first grave, I heard knocking from the inside (loudly and repeatedly). It wasnt mishearing, but more like a hallucination. It scared me so I left, but when I was thinking how this could even happen or what it meant, I saw vision about people raising from death to live again forever (probably in better/immortal bodies). Repeat - I didnt know anything about Christianity at all. So I was still passing that longer cementary and started see real 3D vision about some death rising.. It was peacefull and full of joy = very alive, vibrant. I had very good feeling from this cementary and as I went home, I wrote about this my vision on the internet into some ezo group. My vision stopped before I got home, so I was in normal state of mind again.
I became a Christian around january 2025 and that vision above happened maybe 7-9 years before - I didnt connect it with Christianity in my mind, so I almost forgot about it as life moves on. It took ± 7-10 long years before I got to Christianity and I joined over night because Jesus came into my dream (so I found out he is real). I am still new Christian, but I knew many things from experiences etc. After Jesus visited me in my dream (showed himself / revealed to me), I chose Orthodox Christianity, because I leaned on my spiritual sences in real life, which led me to that decision.
And in recent days I remembered about this old vision (raising death) and thought "I actually saw 2nd coming in my real life 3D vision, before I even knew anything about religion!" - so I searched on google maps the first and second church+cementary (=the places where my vision happened). The first church was Catholic, which seemed to have some demonic influence inside. Second was Orthodox cementary+near church (the power wanted me to go through cementary inside of their church too, but as I saw the death rising, I didnt go there through them/around them - even though it was peacefull+full of joy = one of the best joy which can be experienced, I didnt have the courage to pass near them..). I didnt know if they are ghosts or whats happening.. So I checked, that I chose Orthodox Church* right..!
About Protestantism I didnt have any visions (nor good nor bad = nothing), so I cant tell.. In EU is Orthodoxy rare, so I was passing by one of the very few rare orthodox church which are here (what a "coincidence"). Here is like 90% catholicism, 9% protestants and 1% Orthodox..
*Btw. It was Russian Orthodoxy (now I realized that there is also Greece Orthodoxy and I dont know about that.. =I dont know that branch very much.)
So I got baptized in Russian Orthodox Church, because I saw this Church as the best option (in my location where I was living) in my "real life vision".
NON-DENOMINATIONALS
Pak tu máme ještě kategorii non-denominationals, kteří se mohou/nemusí řadit mezi protestanty = záleží na jednotlivých lidech:
Sv. Athanasius používá k obraně pravoslaví proti ariánské herezi, že Syn byl stvořením. Pokud by tomu tak bylo, argument zní, Syn by byl produktem Otcovy vůle. Kdyby byl Syn produktem vůle, pak Jeho příchod k bytí není věčný, není Logos a generace se ve skutečnosti neliší od stvoření.
Ve skutečnosti v témže díle svatý Atanáš kárá spekulace založené na lidských analogiích ohledně termínů jako „zplození“ a vysvětluje, že se tak neděje z vůle. I Duch zjevně vlastní stejnou Božskou podstatu, Podstatu, Moc, Slávu a Vůli Otce a Syna, ačkoli není Vůlí Otce ani Syna.
Polygamie je v Bibli popsána hlavně jako odstrašující případ (viz níže vysvětleno pod daným dalším nadpisem),
i když ji Bible úplně neodsuzuje, což může posloužit tomu, aby se polygamní lidé odhalili (=kdyby to bylo odsuzováno/zakazováno), mohli by se přetvařovat..
I think where there is war so only few men survived while there is much women, the more women polygamous men have, the less concurence I have towards partner who wants only one woman.. So for me is convenient to wish polygamous men to have many wifes. As I said, if some man wish to have more women, it doesnt matter what he does on the outside, because his inner self already is..what it is.
Imagine a woman who would desire to have more husbands, but all of them should be faithful to her (=so she has a mindset "I deserve more than my partners" / "Im better than them" / "I dont love any man so much that I would want to be faithful to him" / "I see them as object to use"). If that woman would see a man in swimsuit / underwear, she would get aroused by strangers. Even if woman like that would follow some doctrine (=at least something..), she would marry one man and was faithful to him out of love for God (=not because she loves her husband..because if she would love some man, she would NEVER desire more / other men). So she loves God and follow orders, so she end up faithful to one husband. How is she inside? Still the same, but there is hope she might change inside somewhere in the future. She is still attracted to strangers in swimsuit, but she hides it and dont act on it. She still would want MORE (men) for herself but would prohibit them to have more women as well (her mindset "I dont love you so much that I would want to have only one partner" prevails). But she wouldnt act on it.
How would you describe inner character a woman like this posess? I would say that she has bad character.
How would I describe inner character of men who are thinking like this / have such desires => bad character as well.
When a woman points out about how rotten are most men inside, you may call her a feminist, but the truth remains.
(Yes, some bad character feministic women are out there too, but bad character women is less percentage in population than bad character men.)
If you are in love with somebody, would you tell that person that you want to sleep with anothers while your partner is forbidden to do the same? NO
= If you are in love with somebody, you want to have as a partner only that one person.
But, if you already wished to have more partners / are aroused by other bodies (=objectification of strangers), it doesnt matter (so much) any more, what you decide to do on the outside, because your inner self is like that.
If man / woman perceive to have more partners as better choice for himself/herself than to have one partner, this is certain type of mindset.
Everyone has free will to make choice (in their mind, without foreign influence) and that reveals their inner self.
People with similar mindset pair with each other.
POLYGAMY
Imagine, that you think having more women is better than having one spouse, but you would forbid your partners to have the same best thing (=to have more partners of their opposite sex as well). Why, if you love someone, would you want the best for you but not for them?
Because having more partners is hurtful = sadistic? (It means you want to hurt women or you just dont care.)
(I dont think having more partners is better than having one..
And in video below you can see the man just follows orders = he didnt choose his wife nor mistress by himself, so both relationships are almost invalid. His wife was so sure he loves HER that she offered another woman to have baby faster, but was surprised that he is classic male NPC, so he didnt have any special bond towards hers individuality, he had "some" woman/women only because of God + society. His relationship towards his first woman wasnt genuine, otherwise he wouldnt be attracted to other women. And his relationship with his second woman wasnt genuine either, otherwise he wouldnt sent her away just like that.. The conclusion is that he didnt care about woman/relationship/marriage trully. He cared about sex and passing his DNA, but didnt form connection with specific person.)
* And thats not everything we can learn from this video. The whole society was based on sadism, because they targeted some nationalities as "slaves" bellow them to take their energy (and be able to "rule"..). Thats why he COULDNT have bond towards specific individual, because without equality + basic income, the individuality was STOLEN! But TBH some women slander, manipulate, intrigue and verbally attack other women to gain energy, so those women naturally are "less" (=maybe God put worse woman into that slave position, because if she was free, she would display bad character behaviour). If bad character person is below, it doesnt take energy, because its natural order, but when normal (=good) person is belittled, that whole society is fake..
** But if you would think "innocent good woman was taken energy off, so man could fake-connect with his wife and they both ruled over enslaved mistress, and whole society was fake" its "yes, but non-christian good people took energy from God without cooperating with Him", so until they became Christians, nor them were completely innocent.
*** And if you wonder why would jews took energy of some people instead from God, its because they followed (Gods) orders outwardly (=at least something) without feeling it (from inside = as their will to do what is right). Usually, people get energy from God when they do their inner GOOD will (which aligns with Gods will). But, in some difficult times/cases God can give energy even when someone obeys only outwardly, because when time gets hard, a human may lack inner strenght.
DID BIBLE APPROVE TO MARRY MORE WIFES?
The Bible records polygamy (marrying multiple wives) in the Old Testament, but it does not formally approve or command it. Instead, Scripture consistently portrays it as departing from God's original design of one man and one woman (Genesis 2:24).
While practiced by some figures, polygamy is not commanded and often leads to familial conflict.
The Bible records polygamy in the Old Testament, often depicting it as a cultural practice with disastrous, rather than approved, consequences.
WHAT IS ADULTERY ACCORDING TO THE NEW TESTAMENT?
In the New Testament, adultery is defined as voluntary sexual activity between a married person and someone other than their spouse.
Jesus expanded this definition beyond physical acts to include lustful intent, stating that looking at someone lustfully is committing adultery in the heart.
WHEN YOU TAKE THE BIBLE AS A WHOLE, IS THE NEW TESTAMENT SUPERIOR TO THE OLD ONE?
The Bible explicitly calls the New Covenant superior because it is based on better promises, focusing on internal transformation of the heart
rather than external obedience to laws.
The New Testament is generally considered superior to the Old Testament within Christian theology because it represents a "better covenant" (Hebrews 8:6).
Hebrews 8:13: "In speaking of a new covenant, he makes the first one obsolete. And what is becoming obsolete and growing old is ready to vanish away." Hebrews 10:9: "He takes away the first that he may establish the second." Colossians 2:14: States that God canceled the "certificate of debt" (the legal requirements of the law) that stood against humanity, nailing it to the cross.
2 Corinthians 3:11: Paul refers to the Old Covenant as a ministry that was "passing away" or "fading away", contrasted with the permanent, superior glory of the New Covenant.
Galatians 3:24-25: Describes the law as a "guardian" or "tutor" (schoolmaster) that lasted only until Christ came, after which believers are no longer under that guardian.
Summary: The Bible teaches that the New Covenant in Jesus' blood (Luke 22:20) replaces the Old Covenant, rendering the Old Covenant's ceremonial, priestly, and sacrificial system "obsolete".
Polygamii zavedl Lámech, který je v Bibli (konkrétně v 1. knize Mojžíšově - Genesis 4,19) zaznamenán jako první člověk, který si vzal dvě ženy. Tento Lámech (syn Metúšaela) byl potomkem Kaina, Adamova vražedného syna, a je zobrazován jako člověk, který pokračoval v Kainově násilnické cestě. Jeho polygamie je v bibli popsána v kontextu postupného morálního úpadku lidstva, které se odvrátilo od Boha. Přichází po Kainově vraždě a před líčením, jak se Lámech chlubil vraždou. Lámech se svým ženám totiž chlubil, že zabil muže, který ho (pouze trochu) zranil, a hrozil ještě větší mstou než Kain (Genesis 4,23–24). Lámechova polygamie je v Bibli prezentována jako odklon od původního monogamního ideálu (jeden muž a jedna žena), který Bůh ustanovil v zahradě Eden.
Proč tedy Bůh řekl Davidovi"I gave you your master's house and your master's wives into your arms." (2 Samuel 12:8) ?
(PS. Jeden z českých překladů zní: "Dal jsem ti dům tvého pána. I ženy tvého pána ti spadly do klína." = tzn. to nemuselo být od Boha!!
Dále se tam píše: "Dal jsem ti dům Izraele a Judy." = o domech se píše, že mu je dal Bůh, ale u vícero žen to není jisté..)
1.) Ty ženy už byly zvyklé žít v polygamním manželství, takže by jim mohlo ublížit, když by si vybral jen jednu z nich, zatímco ostatní by poslal do chudoby..
Dále, pokud by vítěz nezabral ženy předchozího panovníka, lidé dané společnosti by to mohli vnímat jako slabost, a nějaký muž/muži by se ho mohli pokusit svrhnout = zabít!
(Více to je rozebráno v tomto článku.)
2.) Když už si někdo myslí, že je lepší mít více žen než jednu, tak to je záležitost JEHO VNITŘKU. Slepým následováním "příkazů" by se ničeho nedosáhlo (=stále by mohl tajně koukat po jiných a/nebo ženou pohrdat a/nebo závidět nekřesťanům, kteří "mohou mít" více žen, což by ho mohlo vzdalovat od Boha..). Takže nejlepší je vlastní zkušenost
(si to zažít). Kam co povede, jaké jsou následky atd.
3.) Člověk, který si myslí, že mít více partnerů je to nejlepší, co může být (=lepší, než mít jednoho partnera), ale svým partnerkám by to nejlepší upíral (a zavraždil by je, pokud by ony chtěly mít také to nejlepší = více manželů..), ženy obecně ani konkrétního člověka NEMILUJE. Potom nezáleží na tom, jestli bude mít jednu či více partnerek, jelikož vztahy se odvíjejí od VNITŘNÍHO PROŽÍVÁNÍ. Jelikož nemá uvnitř normální lidskost, tak jeho zkušenost není ani tak závislá na tom, co se rozhodne udělat/neudělat zvnějšku..
(toto se úplně nevylučuje s předchozím bodem, nýbrž ho doplňuje)
4.) Samy ženy by si přály, aby Bible jednoznačně neodsoudila polygamii, protože mužovo srdce se odhalí dle toho, jak si ON SÁM různé verše vykládá:
některé upřednostňuje, zatímco přeskakuje jiné? Jaký záměr ho vede k tomu, aby chápal text tímto způsobem? Aneb to, jak si muž vyloží Bibli, o něm prozradí mnoho.
A (monogamní) ženy potřebují vědět, kteří muži jsou polygamní, aby se jim mohly vyhnout.
(polygamní ženy, které by si v srdci přály mít více mužů, se párují s polygamními muži)
Nebo byste snad chtěly mít doma manžela, který má sice jednu ženu, ale přetvařuje se a "dodržuje zákon" jen proto, že se to má?? A nebo byste chtěly raději muže, který i kdyby mohl mít více žen, stejně by si vybral monogamii, protože není povrchní a má rád hluboký vztah.. A navíc se do vás zamiloval tak moc, že má oči jen pro jednu ženu:)
VS.
Sadistický muž, který si myslí, že mít více partnerek je nejlepší, ale svým partnerkám to nejlepší = mít více partnerů ZAKAZUJE (namísto, aby jim přál to nejlepší, když je ÚDAJNĚ miluje..) a ZAVRAŽDIL by je, kdyby si TAKY pořídily druhého/třetího/čtvrtého manžela? Muž, který využívá fyzické převahy + peněz, tzn. trápí ženy v nepotřebných zaměstnáních / chudobě / vyhrožuje jim smrtí, aby je donutil do sňatku s ním.
Tak kterého byste si vybraly?
1.) uvnitř sadista, ale přetvařuje se
2.) milující monogamní manžel
3.) sadista, který se nepřetvařuje
Seřadila bych to takto (od nejlepšího po nejhorší): 2, 1, 3
5.) Pokud nějakého člověka přitahuje mít více partnerů, většina monogamních lidí opačného pohlaví by si dotyčného vyřadila (z potenciálních partnerů).
Nedá se s tím nic jiného dělat: dokud se nezamiluje do jediného člověka / nevyzkouší si povrchnost polygamních vztahů / nezmění se vnitřně.
Takže nejlepším řešením je, aby se lidé s hodně špatným charakterem párovali s podobnými (a dokonce i když by polygamní člověk svým partnerům NEzakazoval
si také pořídit více partnerů, stále je to špatný charakter..ale už alespoň NE "hodně špatný"..).
Proč někdo touží po vícero manželkách?
- Větší zaměření na okolní společnost (např. na ostatní muže) než na vzájemný vztah s manželkou => aby mu ostatní záviděli,
že má ty krásné ženy, které ostatní muži nemohou mít => aby tím odebíral energii.. (=sadismus)
- Povrchnost => jelikož nevnímá vztah do hloubky, rychle se začne nudit a vyhledávat další "výzvy k dobytí" => vztah je pro něj
něco jako trofej => chce vyhrát nad ostatními = odebírání energie (=sadismus).
- Vědomě nebo podvědomě touží ublížit ženám tím, že se do něj zamilují, ale on je zraní v okamžiku, kdy začne spát s další ženou. (=sadismus)
- Nevnímá individualitu člověka, nýbrž parametry.. (=objektivizace, což je lehčí forma sadismu..)
- Chce jen brát, takže si pro sebe přeje "co nejvíc" žen (a nikdy nemá dost). Na tom, jestli ženy trpí nebo ne, mu nezáleží. (=to je taky skrytá forma sadismu)
Takže, ano, KAŽDÝ člověk, kterého PŘITAHUJE mít vícero partnerů / partnerek, má špatný / hodně špatný charakter a ještě k tomu je SADISTOU.
(touha po více partnerech + jim byste to samé nezakazovali = špatný charakter
touha po více partnerech + jim byste to samé zakázali = hodně špatný charakter)
6.) Bůh pracoval s "materiálem" hodně špatného charakteru (=u většiny tehdejšího lidstva). Jeho cílem pravděpodobně bylo přimět lidi do VNITŘNÍ změny (charakteru na dobrý). Kdyby jim řekl "tohle dodržujte bez přemýšlení", došlo by k vnitřní změně? Ale když nechal lidem svobodu zažívat (i s následky) + pak po čase představil Nový Zákon,
který je v souladu s tím, jak to má být, připadá mi to jako nejlepší možné řešení pro danou situaci.
Protože pokud by jim řekl "takhle to je, slepě poslouchejte příkazy", k vnitřní změně by nedošlo, A NAVÍC, když se pravda hodně liší od "lidských ideálů", lidé by to mohli zavrhnout jako "nedosažitelné" či "extrém" (pokud upadli až do hlubin hříchu). Takže když jim představí krůček "NAD", a časem Nový Zákon, cíle dosáhnou
(protože v cestě nepřekáží mysl tvrdící, že to je nemožné). Až se nakonec vyjeví lidem CELÁ PRAVDA (=při telepatii nelze nic skrývat).
7.) Svoboda znamená, že si každý vybírá, co chce a jaký bude/je.. Proto si každý muž a každá žena vybere, jestli by (v hojnosti a dostatku všeho) SOUHLASILI s tím, aby jejich partner/ka měl/a více partnerů/ek. Také sami u sebe, jestli by chtěli mít více partnerů/ek. A podle toho, co si o samotě (bez ovlivňování) každý zvolil (sám za sebe) se (na nehmotné úrovni) párují (podobní mezi sebou).
S tím, že samozřejmě božský ideál je jeden muž + jedna žena v přirozeně monogamním vztahu (přirozeně = nikdo z nich skrytě netouží po ničem jiném..).
=Tedy, kdo touží po něčem jiném, měl by se sám sebe ptát "PROČ" toužím po více partnerech? A odpověď může být např.
"Chci pro Boha vykonat velké skutky, za něž budu odměněn NĚČÍM VÍC než ti ostatní, kteří toho tak moc nedělali." Což zní docela rozumně (=nesadisticky),
ale musíme se ptát DÁL! (dokud nedojdeme k podstatě) "PROČ mi připadá, že mít víc partnerek je LEPŠÍ než jeden vztah mezi dvěma lidmi opačného pohlaví?"
tady se odpovědi mohou různě lišit
a) influencer, který má větší svaly / víc peněz, to tvrdí (=strach o přežití: zalíbit se silnějšímu muži)
b) mnoho žen obsahuje chyby, takže je lepší mít jich víc (=z každé si vzít jen to dobré a horší období překlenout s jinou)
c) když se neupnu na jediného člověka, nebude mi ublíženo (=kdyby mě žena opustila, tak mám ..v zásobě.. další!)
d) vnímám ženy jako objekty s parametry (=podobně, jako věci)
no ptáme se dál (až do podstaty VAŠEHO JÁ!)
"Co ta odpověď prozrazuje o mně?"
A odpovídáme stylem "já chci, protože":
a) já chci přežít, a proto podvědomě kopíruji nejsilnější muže, protože moje víra v nebe není tak silná (=nevěřím Bohu)
b) já si chci užívat, protože nepřemýšlím nad tím, jak působím jako partner (=nemiluji)
c) já se bojím opuštění, protože bych neměl dostatek sexu (=jsem závislý na sexu ve smyslu získávání energie=upírství)
d) já chci ženy používat, protože si myslím, že ony to mají vůči mužům stejně (=nevěřím ženám)
no ale to ještě není celá podstata vašeho já = "JAKÝ JSEM?"
a) já jsem docela normální, akorát bych neměl přirozeným pudem sebezáchovy ubližovat druhému => proč to dělám?
b) já jsem sobecký => proč? (pramení to ze strachu)
c) já jsem sadista = sexem odebírám energii
d) já nevěřím ženám, a proto si najdu takovou ženu, která nevěří mužům (a budeme se vzájemně využívat=sadismus)
tady už to trochu prořídlo a jen a+b se ptali dál..
a) nebyl jsem si toho vědomý (že když někomu ublížím, moje šance na přežití se tím snížila = lehká forma sadismu)
b) pravděpodobně nějaký strach + sadismus
Jakmile dojdete k sadismu, tak se nemusíte ptát dál, protože sadismus změníte svým rozhodnutím (=že začnete fungovat na jiném principu).
Pokud jste došli ke strachu, TRAUMATU či nevědomosti, tak nevědomost zanikne uvědoměním. U strachu pomáhá doptávat se dál "proč se toho bojím?" dokud nepřijde uvědomění a/nebo vykonáte čin, kterým se přiblížíte k požadovanému výsledku (např. při nedostatku víry se začnete více soustředit na Boha).
No a na závěr rozeberu takové "ambivalentní" odpovědi, jako že nějaké ženy mají fakt špatný charakter, zatímco nějaký muž je na tom objektivně lépe, takže by pro všechny bylo spravedlivé, aby ten člověk s objektivně lepšími vlastnostmi, měl víc partnerek (pokud je celé jeho okolí "nic moc"). Tam se jedná vždy o sadismus (polygamisty) proto,
že člověk s objektivně lepšími vlastnostmi nebude přitahovaný k "horším" lidem (a to ani "pouze sexuálně"), ale raději půjde hledat "dokud nenajde" nebo "donekonečna" (jednoho) partnera/ku na podobné úrovni. Jakmile je někdo přitahován k vícero lidem, tito lidé nejsou "horší"..! (než on/a sám/a) Kdyby totiž doopravdy byli okolní lidé opačného pohlaví horší, nebudete k nikomu z nich (romanticky/sexuálně) přitahováni*!
(*Jediná výjimka je, když vám někdo lže / přetvařuje se, a tak jste přitahováni k nějaké vysněné verzi dotyčného člověka, která ve skutečnosti ani neexistuje => a jakmile se ukáže pravda, přitažlivost zmizí.)
8.) Proč jsem v bodě 6 psala o telepatii až nakonec, když Bůh zná všechny skryté myšlenky (a motivace) polygamních lidí, mohl by jim prostě odhalit, že všechno ví, a tím pádem by se před ním styděli "hřešit"? Když by Bůh použil svojí převahu k tomu, aby lidech vyvolal nepříjemné emoce, aby ho poslechli, byl by to nátlak, ale Bůh nechává každému svobodnou volbu.
Jak jsem napsala, polygamní vztahy jsou povrchnější.., každopádně, pokud se člověk musí omezovat/obětovat/nutit k věrnosti (=není to přirozené),
tak to NENÍ úplně monogamie (nýbrž předstírání)..aneb buď to tak cítíš a nikdo jiný tě nepřitahuje, a nebo vztah ve skutečnosti ani neexistuje (=je to jenom navenek):