Tady je ukázáno, že největší vinu za zlo nese původce = čí je to záměr / prvotní donucovač. Přesně takto vnímám vinu já, ale když jsme kdysi na základní škole dělali test vnímání viníků (kdo za co může), tak jsem byla skoro jediná, kdo viděl největší podíl zavinění v tom, kdo zlo naplánoval a (např. přes vydírání smrtí / odepřením základních potřeb = penězi) vydíral/nutil ostatní, aby jeho vůli vykonali. Zatímco ostatní žáci označili placeného kata (=popravčího ve věznici) jako vykonavatele i 100% viníka smrti odsouzeného..zatímco normální chytrý člověk ví, že ten, kdo vydává rozkazy (bez jejichž splnění by ti podřízení / slabší zemřeli), je původcem vykonaného činu, zatímco vykonavatel (pokud to tedy také nedělá ze své svobodné vůle) je něco jako jeho "nástroj", který také nese nějaký podíl viny, avšak o něco menší než ten původce (záleží, jaké zastávají vnitřní motivace a jestli mají jiné dostupné možnosti na výběr..a nebo je to jenom "vykonec cizí vůli nebo zemři"..samozřejmě, vždy se dá cizí vůle "za každou cenu" odmítnout, proto vykonavatel má nějaký podíl viny, který je ale vždycky MENŠÍ než vynucovačův, pokud by toto vykonavatel bez nátlaku/donucení dělat nechtěl). = nebyla to jeho (svobodná) vůle, zatímco ten, čí vůle to byla/je, je původcem..
"Všichni prvotní Kristovi následovníci zastávali komunismus. Měli bychom tedy chtít komunismus? Ne, protože komunismus je špatný." Wtf, lidé mají hodně vymyté mozky. Nevysvětlil, co je podle něj na komunismu špatného. Jestliže máme následovat křesťanství, které má rádo komunismus, jakou LOGIKOU tedy došel k tomu závěru, že komunismus zastávat nemáme? Jasně, vynucené sdílení všeho nevyvolává dobré pocity, takže to nezastávám (=proč by si každý nemohl pořídit svoje vlastní věci..). Ale ta (základní) myšlenka komunismu, že má mít každý přístup k zabezpečení základních potřeb + že technika slouží lidem (a nikoliv naopak, že pokud nám AI vezme práci, tak zemřeme), takže jak se technická výroba vyvíjí a zlepšuje, tím lépe se mají VŠICHNI (a ne jen pár pedofilních majitelů korporací), je přeci dobrá..